2021'in İlk Yarısında 304 Milyondan Fazla Fidye Yazılımı Tehdidi Ortaya Çıktı

2021'in İlk Yarısında 304 Milyondan Fazla Fidye Yazılımı Tehdidi Ortaya Çıktı
Pandemi başladığından beri Siber Suçlular, küresel çapta çeşitli kötü amaçlı yazılımlar gönderiyor. 2021'in ilk yarısında, Sonicwall tarafından...

Pandemi başladığından beri Siber Suçlular, küresel çapta çeşitli kötü amaçlı yazılımlar gönderiyor. 2021'in ilk yarısında, Sonicwall tarafından raporunda vurgulandığı gibi, geçen yıla kıyasla bu tür kötü amaçlı yazılımların bulaşmasını temsil eden çok sayıda olay vardı.

Çoğunuz, geçen yıl, o zamanın en büyük saldırısı olan ve gelir, kurtarma ve yardım çabalarında 50-70$'lık bir kayıpla sonuçlanan Labirent fidye yazılımı saldırısını hatırlarsınız. Bunun dışında, geçen yıl 121,4 milyon fidye yazılımı saldırısı gerçekleşti ve bu, bu yıl gerçekleşen saldırılara kıyasla yalnızca üçte biri.

2021'de Siber Suçlular fidye için 304,7 milyon kez başarılı bir şekilde saldırdı. Daha önceki yıllarda, şimdiye kadar hiç bu kadar yüksek bir oran kaydedilmedi. Tüm bu vakalar, gerçekleşen tüm siber suçların yüzdesini bile bilmediğimiz fidye yazılımlarıdır. Fidye yazılımlarındaki artış, dünyanın çevrimiçi ortama dönüşmesinin bir sonucudur. İnsanlar işlerini çevrimiçi girişimlere dönüştürdüklerinde, işlerini korumak için büyük meblağlar ödemeye hazırdırlar. Bu, fidye yazılımı vakalarında bir artışa neden olur.

En yüksek geçiş ücretiyle karşı karşıya olan ülke, en yüksek oran olan ABD'dir. Örgütlerin son yıllarda avlanma hızı ile birlikte yırtıcıların başka ülkelere ait örgütleri de yalnız bırakmayacakları söylenebilir. Yalnızca ABD 227,3 milyon fidye yazılımı saldırısı girişiminden zarar gördü, bu da hepsinin başarılı olmadığı anlamına geliyor. Her dakika 865 tehdit aldığınızı hayal edin, siber suçluların gerçekten bir ziyafet çekmesine şaşmamalı.

Listede ikinci sırada yer alan ülke ise İngiltere. ABD ile karşılaştırıldığında fark önemli ancak İngiltere de 14,6 milyona varan çok sayıda tehdit aldı. Birleşik Krallık kuruluşlarına yönelik saldırıların ardındaki tek neden fidye istemek değil, aslında hükümet kuruluşlarının gizli bilgileri almaya çalışması hedefleniyor.

Zarar gören üçüncü ülke ise bugüne kadar 11 milyon tehditten zarar gören Almanya. Buradaki temel sorun, diğer tüm bölgelerden biraz farklıdır, çünkü asıl sorun, fidye yazılımı tehditleri hakkında hiçbir önlem alınmaması ve düşük güvenlikle sonuçlanan farkındalık eksikliğidir. Bu tehditler genellikle Alman küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ) hedef almaktadır. Bunlar daha küçük şirketler olduğu için yeterli kaynağa sahip değiller ve daha sık saldırıya uğruyorlar.

Almanya'yı 10,5 milyar ile Güney Afrika, ardından 9 milyon ile Brezilya, ardından 3,8 milyon ile Hindistan ve 3,7 milyon ile Kolombiya takip ediyor.

Fidye yazılımı, yalnızca para sızdırmanın bir yolu değil, aynı zamanda kimlik bilgileri gibi kaynakları da sağlar. Her yıl endişe verici bir şekilde artıyor ve pandemi ve düşük farkındalık ile bu suçlulara av olma şansı artıyor. Anahtar, farkındalığı yaymak, güvenliği güçlendirmek ve bu saldırıları azaltmak için hazırlıklı olmaktır.

Son Haberler