Almanya, Apple'ın iPhone'ları 7 Yıl Boyunca Güncellemesini ve Onarmasını İstiyor

Almanya, Apple'ın iPhone'ları 7 Yıl Boyunca Güncellemesini ve Onarmasını İstiyor
Alman hükümetinin Avrupa Birliği'ne sunduğu yeni bir çevresel sorumluluk önerisi, Apple'ın iPhone için en az yedi yıl boyunca güvenlik güncellemeleri...

Alman hükümetinin Avrupa Birliği'ne sunduğu yeni bir çevresel sorumluluk önerisi, Apple'ın iPhone için en az yedi yıl boyunca güvenlik güncellemeleri ve yedek parça talep etmesi gerektiğini söylüyor. Heise Online'a göre, Almanya Ekonomi Bakanlığı da yedek parçaların "makul bir fiyata" sağlanmasını istiyor.

Bu taleplerle Alman hükümeti, Apple ve Google gibi akıllı telefon üreticilerinin beş yıl boyunca güncellemeye devam etmelerini ve yedek parça bulundurmalarını isteyen AB Komisyonu'nun daha önce bilinen önerilerinin ötesine geçerken, tablet yedek parçalarının altı yıl boyunca temin edilmesini istiyor.

Apple, Samsung ve Huawei'yi temsil eden endüstriyel dernek DigitalEurope, tekliflerin çok ileri gittiğini düşünüyor. Dernek, üreticilerin üç yıl boyunca güvenlik güncellemeleri ve iki yıl boyunca işlev güncellemeleri sağlamasını önermektedir.

Yedek parçalara gelince, DigitalEurope üreticilerin yalnızca ekran ve pil sağlamasını istiyor. Kameralar, mikrofonlar, hoparlörler ve konektörler gibi diğer parçaların nadiren değiştirilmesi gerekir.

Avrupa Birliği'nin akıllı telefon üreticilerinin blokta nasıl hareket etmesi gerektiğine ve büyük teknoloji şirketlerinin takip edip etmemeye karar vermesini gerektirse de, Apple son birkaç yıldır iPhone'larının ömrünü uzatıyor. iPhone 6s 2015 yılında piyasaya sürüldü ve hala yazılım güncellemeleri alıyor.

Son WWDC'de Apple, kullanıcıların güvenlik yamaları almaya devam ederken iOS 14'e devam edebileceklerini duyurdu. Yedek parçalara gelince, Apple muhtemelen ABD'de Onarım Hakkı politikasını benimsemek zorunda kalacak.

Geçen ay bir Wall Street Journal raporu, Apple'ın politikalarını iki katına çıkardığı için "Onarım Hakkı" hareketini araştırdı. Haberde gazeteci Joanna Stern, Apple kullanıcıları için eski Mac'lerini Apple'ın yaptığının yarısından daha az ücret alan bir çift bağımsız tamirhaneye götürebilseler, bunun daha ucuz olacağını gösterdi.

Son Haberler