AMD Radeon 21.9.1 Sürücüsü Windows 11 Başta Olmak Üzere Bir Çok Destek Aldı

AMD Radeon 21.9.1 Sürücüsü Windows 11 Başta Olmak Üzere Bir Çok Destek Aldı
AMD, grafik kartı sahipleri için ağır bir sürücü paketi yayınladı. Radeon Software Adrenalin 21.9.1 sürücüsü, Microsoft'un yakında çıkacak işletim...

AMD, grafik kartı sahipleri için ağır bir sürücü paketi yayınladı. Radeon Software Adrenalin 21.9.1 sürücüsü, Microsoft'un yakında çıkacak işletim sistemi Windows 11 için destek, birkaç yeni oyun, otomatik hız aşırtma özelliği, daha fazla Vulkan uzantısı ve eski GPU'lar için Akıllı Erişim Belleği desteği getiriyor.

Arkane Studio'nun en yeni oyunu Deathloop yarın çıkıyor ve AMD grafikleri olanlar, optimum performans için bu sürücüyü güncellemek isteyecekler. Call of Duty Vanguard açık betası da bu hafta başlıyor ve bu sürücü bunun için de önerilen bir kurulum.

Sürücü, oyun optimizasyonlarının yanı sıra, biri Otomatik Hız Aşırtma olmak üzere bazı ilginç yeni özellikler de taşıyor. Bu, Ryzen 5000 serisi işlemcilere ve Radeon 6000 serisi grafik kartlarına sahip kullanıcılara özel bir özelliktir. Bu kullanıcılar için Radeon ayarlarındaki Performans > Ayar sekmesinde hem GPU hem de CPU veya yalnızca CPU için tek tıklamayla hız aşırtma yetenekleri sunan yeni bir Ayar Kontrolü bölümü görünecektir.

AMD Akıllı Erişim Belleği desteği, Radeon RX 5000 serisi grafik kartlarına da genişletiliyor. Bu özellik, desteklenen AMD grafik kartlarını Ryzen 5000 serisi işlemciyle birlikte çalıştırırken performans avantajlarının kilidini açar. Daha önce yalnızca RX 6000 serisi GPU'lar destekleniyordu.

Son olarak, sürücü sürüm notları Windows 10'u desteklenen tek işletim sistemi olarak listelese de AMD, Windows 11'in ilk sürümlerinin bu sürümde resmi olarak desteklendiğini onayladı.

Bu sürücüde bulunan hata düzeltmeleri şunlardır:

  • PAYDAY™ 2'deki görsel eserler, Radeon™ RX 6800 XT gibi bazı AMD Graphics ürünlerinde oyun sırasında gözlemlenebilir.
  • Çözünürlük/yenileme oranlarında büyük farklılıklar olan iki ekranı birbirine bağlamak, Radeon RX Vega serisi grafik ürünlerinde titremeye neden olabilir.
  • Radeon™ RX 5500 XT Graphics üzerinde, boşta ve ekranın çözünürlüğü ve yenileme hızı 1080p @ 60Hz gibi belirli değerlere ayarlandığında beklenenden daha yüksek bellek saat hızı ve güç tüketimi yaşanabilir.
  • Assassin's Creed® Odyssey oynarken, Radeon™ RX 480 Graphics gibi bazı AMD Graphics ürünlerinde, kullanıcı oyun menülerinde hızlıca gezinirken veya karakteriyle bir ortamda hızlıca gezinirken sürücü zaman aşımları veya siyah ekranlar yaşanabilir.

Bilinen sorunlar şunlardır:

  • Open Broadcaster Software™, bir kullanıcı bir kayıt oturumunu bitirip uygulamayı kapattıktan sonra arka planda çalışmaya devam edebilir.
  • Radeon™ RX 500 Series Graphics gibi bazı AMD Graphics ürünlerinde aynı anda oyun oynarken ve video akışı sırasında sürücü zaman aşımları yaşanabilir.
  • AMD Radeon™ Yazılımı, PlayerUnknown's Battlegrounds™ gibi bazı DirectX® 11 oyunlarını genişletilmiş modda bağlı birden fazla ekranla oynarken çökebilir veya yanıt vermeyebilir.
  • Horizon Zero Dawn™'ı uzun süre oynamak, Radeon™ RX 6700 XT gibi bazı AMD Graphics ürünlerinde sürücü zaman aşımına veya oyunun çökmesine neden olabilir.
  • Gelişmiş Senkronizasyon, bazı oyunlarda ve sistem yapılandırmalarında etkinleştirildiğinde siyah ekranın oluşmasına neden olabilir. Gelişmiş Senkronizasyon etkinken sorun yaşayan tüm kullanıcılar, geçici bir çözüm olarak bunu devre dışı bırakmalıdır.
  • Radeon performans ölçümleri ve günlük kaydı özellikleri, aralıklı olarak aşırı yüksek ve yanlış bellek saat değerleri bildirebilir.

Radeon Software Adrenalin 21.9.1 isteğe bağlı sürücüsü artık Windows'taki Radeon Ayarları uygulaması veya resmi sürüm notları sayfasındaki bağlantılar aracılığıyla indirilebilir.

Son Haberler