AMD, Windows 11'de Ryzen İşlemci Yavaşlamalarını Düzeltme Sözü Verdi

AMD, Windows 11'de Ryzen İşlemci Yavaşlamalarını Düzeltme Sözü Verdi
Yonga üreticisi, Windows 11'i yüklemek, AMD destekli bilgisayarınızdaki uygulamaları yavaşlatabilir, diye uyardı. AMD, biri CPU'larını yüzde 15'e kadar...

Yonga üreticisi, Windows 11'i yüklemek, AMD destekli bilgisayarınızdaki uygulamaları yavaşlatabilir, diye uyardı. AMD, biri CPU'larını yüzde 15'e kadar yavaşlatabilen Ryzen işlemcilerini etkileyen birkaç Windows 11 hatasıyla ilgili belgeler yayınladı. Bu özel hata, L3 önbellek gecikmesini üç kat artırabilir ve bu da belleğe hızlı erişim gerektiren uygulamaları etkileyebilir.

Etkilenen uygulamaların çoğu yüzde üç ila beş oranında yavaşlayabilir. Yine de "eSporlar için yaygın olarak kullanılan" oyunları oynuyorsanız, bu oyunları yüzde 10 ila 15 oranında yavaşlatabileceğinden, hatanın etkisini çok daha fazla hissediyor olabilirsiniz. Ars Technica'nın açıkladığı gibi ikinci hata, bir sistemin bir işlemcideki en hızlı bireysel CPU çekirdeklerini kullanmasına izin veren "tercih edilen çekirdek" özelliği ile ilgilidir.

AMD, ikinci hata için belirli bir yüzdeden bahsetmedi, ancak şirket etkisinin sekizden fazla çekirdekli ve 65W Termal Tasarım Gücü (TDP) veya daha yüksek olan yongalarda daha belirgin olduğunu söyledi. Bu, son birkaç yılda piyasaya sürülen birçok üst düzey masaüstü yongasını içeriyor, ancak 3600X ve 5600X gibi popüler hatların minimum düzeyde etkilenmesi gerektiğini ve AMD destekli dizüstü bilgisayarların da özellikle sorun yaşamayacağını gösteriyor.

AMD, duyurusunda Microsoft ile ilgili sorunları araştırdığını ve onlar için bir düzeltme üzerinde çalıştıklarını söyledi. İlk hata için bir yama Windows güncellemesi olarak yayınlanacak, ikincisi için bir düzeltme ise bu ay bir yazılım güncellemesi olarak sunulacak. İkincisi için, güncelleme için AMD'nin web sitesini kontrol etmek ve yeni sürücüleri manuel olarak yüklemek zorunda kalmak anlamına gelebilir.

Son Haberler