Android 11'deki Gizlilik Odaklı İzinler Özelliği Eski Telefonlara Geliyor

Android 11'deki Gizlilik Odaklı İzinler Özelliği Eski Telefonlara Geliyor
Google, işletim sisteminin bir uygulamanın depolama alanı veya kameralar gibi hassas telefon özelliklerine erişim iznini birkaç aydır açılmaması durumunda...

Google, işletim sisteminin bir uygulamanın depolama alanı veya kameralar gibi hassas telefon özelliklerine erişim iznini birkaç aydır açılmaması durumunda kısıtlayacağı Android 11'in otomatik sıfırlama izinlerinin eski cihazlara geleceğini duyurdu. Bu özellik ilk olarak geçen yıl Android 11 ile başlatıldı, ancak yakında Google Play hizmetleriyle Android 6 ve sonraki sürümleri çalıştıran tüm telefonlarda kullanılabilecek ve Google'ın 2015'ten bu yana piyasaya sürülen "milyarlarca" Android telefonu kapsaması gerektiğini söylüyor.

Bu özellik, aylardır kullanmadıysanız eski uygulamaların telefonunuza sınırsız erişimini engelleyerek gizliliğinizi korumaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bir yenilik kamera uygulamasına depolama alanınıza erişim vermekten memnun olabilirsiniz, ancak kısa bir süre sonra yüklendiğini unutmanız için iyi bir şans var. Android'in güvenlik özelliği, bir uygulamanın artık düzenli kullanımda olmadığı anlaşıldığında devreye girip bu izinleri sıfırlamak için tasarlanmıştır.

Google'a göre, özellik "Android 6.0 (API seviyesi 23) veya üzeri çalıştıran Google Play hizmetlerine sahip cihazlarda otomatik olarak etkinleştirilecektir." Ancak, Android 11'i hedeflemeyen uygulamalar için manuel olarak etkinleştirilmesi gerekiyor. Google, uygulamaların, siz onları açmadan arka planda düzenli olarak çalışmaları gerekiyorsa, kullanıcılardan bu gizlilik özelliğini devre dışı bırakmalarını isteyebileceğini söylüyor.

Google'a göre, özellik, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tüm bu tür cihazlara ulaşmadan önce, Aralık ayında Google Play Hizmetleri ile Android 6 ila Android 10 çalıştıran cihazlarda kullanıma sunulacak.

Son Haberler