Android 12, 4 Ekim'de Piyasaya Sürülebilir

Android 12, 4 Ekim'de Piyasaya Sürülebilir
Google, geçen hafta Android 12 Beta 5 Güncellemesini yayınladı. Ancak kararlı sürüm çok uzakta değil gibi görünüyor. XDA'dan Mishaal Rahman tarafından...

Google, geçen hafta Android 12 Beta 5 Güncellemesini yayınladı. Ancak kararlı sürüm çok uzakta değil gibi görünüyor. XDA'dan Mishaal Rahman tarafından paylaşılan dahili bir Google belgesinin ekran görüntüsü, Android 12'nin 4 Ekim'de yayınlanabileceğini ima ediyor.

Google, Android'in yeni bir sürümünü piyasaya sürdüğünde, kaynak kodunu Android Açık Kaynak Projesi AOSP'ye yayınlar. Android 11 AOSP kaynak kodu 8 Eylül'de kullanıma sunuldu, aynı gün Mountain View şirketi işletim sisteminin yinelemesini duyurdu.

Google'ın geliştirici blogu, nihai sürüme kadar uzanan bir yol haritasına sahip ve gerçek tarihten bahsetmese de, AOSP'ye sunulacağını doğruluyor. Yukarıdaki ilk görüntüye geri dönersek, Android 12'nin 4 Ekim'de AOSP'ye aktarılacağı söyleniyor, bu da dahili olarak Snow Cone adlı kod olduğu söylenen işletim sisteminin ilk çıkışını o zaman yapacağı anlamına geliyor. Geleneğe göre Google'ın yeni sürümü kendi telefonları için piyasaya sürmesi bekleniyor, bu nedenle kararlı Android 12 güncellemesi 4 Ekim'de Pixel telefonlara sunulacak.

Android 12'yi hemen denemek istiyorsanız, beta programına dahil olabilirsiniz ve kararlı sürüm yayınlandığında, kararlı bellenim eklendiğinde onu telefonunuza alırsınız. Beta sürümü Pixel 3 ve üzeri ve ASUS Zenfone 8, OnePlus 9/9 Pro, Oppo Find X3 Pro, Xiaomi Mi 11/Mi 11 Ultra/Mi 11i/Mi 11x Pro, ZTE Axon 30 Ultra gibi OEM cihazları için mevcuttur. 5G birkaç isim.

Android 12'deki en büyük değişiklik, işletim sistemi ve uygulamalar için özelleştirme ve renklere odaklanan yeni bir UI tasarım dili olan Material You'dur. İyileştirilmiş Hızlı Ayarlar, Bildirim Gölgesi, Uygulama Arama, yeni sürümün masaya getireceği eklemelerden sadece birkaçı. Google, uygulamaların telefonunuzun kamerasına, mikrofonuna veya konum verilerine ne zaman eriştiğini belirtmek için yaklaşan Gizlilik Gösterge Tablosu özelliğiyle Apple'ın kitabından bir sayfa çıkardı. Şu anda telefonunuzda böyle bir şey istiyorsanız, Privacy Dashboard uygulamasına bir şans verin. Açık kaynak uygulaması, Android 7 ve üzeri sürümlerde çalışan cihazlarla uyumludur.

Google Pixel 6, 4 Ekim'de mi duyurulacak?

Google, yaklaşık bir ay önce Pixel 6 serisi telefonlarının bir şirket içi işlemci olan Google Tensor tarafından destekleneceğini doğrulamıştı. Yeni cihazlar bu sonbaharda piyasaya sürülecek, ancak cihazlar için resmi bir lansman tarihi şirket tarafından onaylanmadı.

Google Pixel ve Pixel, Android Nougat ile birlikte 4 Ekim 2016'da piyasaya sürüldü. Pixel 2 ve Pixel 2 XL, 4 Ekim 2017'de piyasaya çıktı. Pixel 3 ve Pixel 3 XL, 9 Ekim 2018'de ve Pixel 4 ve Pixel 4 XL, 15 Ekim 2019'da piyasaya sürüldü. Google, Ekim- 30 Eylül 2020'de Pixel 5'i duyurarak lansman modeli

Şimdi, burada daha ilginç olan şey, Pixel telefonların (1. nesil hariç) her zaman en son Android sürümünün piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir ay sonra piyasaya sürülmesidir. Bu nedenle, Pixel 6 Ekim ayının sonunda gelirse şaşırtmayacak.

Son Haberler