Android Kullanıcılarını Sevindirecek Gelişme! Depolama Sorunu Çözüldü!

Android Kullanıcılarını Sevindirecek Gelişme! Depolama Sorunu Çözüldü!
Google'ın yeni işlevi sayesinde bir Android telefondaki depolama alanı yetersiz olduğunda artık programları kaldırmaya gerek kalmayacak. Cep telefonlarıyla ilgili en ciddi sorunlardan biri, depolama kapasitesinin yeterli olmamasıdır. Bu sorun, özellikle 512 GB ve 1 TB bellek kapasiteli amiral gemisi telefonların piyasaya sürülmesiyle büyük ölçüde düzeltildi. Ancak 1 TB depolama alanının maliyeti fazla olduğu için telefonun satış fiyatını da otomatik olarak yükseltiyor.

Artık depolama sorunu yaşanmayacak

Google, yetersiz depolama alanına sahip Android telefonların sorununu çözecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Akıllı telefonunuzda kullanmadığınız bir uygulamayı Arşivlenmiş APK adı verilen yeni bir uygulama paketleme sistemiyle geçici olarak arşivleyebileceksiniz.

Google’dan depolama şikayetlerine karşılık arşivlenmiş APK hamlesi

Bir uygulamayı arşivlediğinizde, "Archived APK" biçimine dönüştürülür. Verilerinizin güvenliği, bu işlev ile uygulamanın tamamen silinmesi arasındaki en önemli farktır. Google'a göre arşivlenen APK dosyaları klasik APK dosyalarından daha küçük olacak ve uygulama verileri geri yüklenecek. Google, bir program arşivlendiğinde cihazın belleğinin %60'ının serbest bırakıldığını, bu nedenle depolama alanı yetersizse uygulamayı tamamen kaldırmaya gerek olmadığını iddia ediyor. İşletme, yeni özelliğin Bundletool 1.0 ile geliştiricilere sunulacağını ve yıl sonundan önce halka açık olacağını belirtti. Google, "Arşivleme, kullanıcıların programın tamamı yerine uygulamanın bölümlerini ortadan kaldırarak uygulama depolama alanından %60 tasarruf etmelerini sağlayan yeni bir özelliktir. Arşivlenen bir uygulama cihazda kalır ve kullanıcı verilerini korurken en son uyumlu sürüme kolayca yeniden yüklenebilir” dedi.

Android

Google ve Open Handset Alliance, mobil cihazlar için ücretsiz ve açık Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Android'i geliştirdi. Sistemin açık kaynak olmasına rağmen Google, kodunun küçük ama kritik bir bölümünü gizli tutmuştur. Google, sistem hızla geliştiğinden, birçok tanınmış işletme tarafından kullanıldığı için ücretsiz olarak sunuyor ve bu nedenle reklamlarının daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı oluyor. Google, aldığı reklamları Android oyun ve uygulamaları için Google Play marketinde yayınlayarak para kazanıyor.

Son Haberler