Android'de Kayıtlı WiFi Şifresi Nasıl Görüntülenir?

Android'de Kayıtlı WiFi Şifresi Nasıl Görüntülenir?
Hiç WiFi şifrenize ihtiyaç duyduğunuz ancak hiçbir yere yazmadığınız bir durumda bulundunuz mu? Bazen Android'de bir WiFi şifresi göstermemiz gerekir....

Hiç WiFi şifrenize ihtiyaç duyduğunuz ancak hiçbir yere yazmadığınız bir durumda bulundunuz mu? Bazen Android'de bir WiFi şifresi göstermemiz gerekir. Bir ağa bağlanmaya çalışıyorsanız veya bir arkadaşınızın ağı için parolaya ihtiyacınız varsa WiFi parolasına ihtiyacınız olabilir. WiFi şifresini bilmenizi gerektirebilecek birkaç neden vardır ve unutmak size açık bir seçenek değildir.

Android 10 ve üzeri, kayıtlı ağlarınız için WiFi şifrelerini köklü bir cihaz olmadan görmenin kolay bir yolunu sunar. Android 11'de kaydedilmiş WiFi şifresini şu şekilde görebilirsiniz. İşlemin telefona ve Android sürümüne göre değişebileceğini lütfen unutmayın.

Android 10 ve üzeri sürümlerde kayıtlı WiFi şifresini görüntüleme

Android 10 veya daha üstünü çalıştıran bir telefonda WiFi şifresini görüntülemek için Ayarlar'a gitmeniz gerekir. Ağ ve internet'i arayın ve WiFi'ye dokunun. Mevcut WiFi ağınızı listenin başında göreceksiniz. Ağ seçeneklerini görüntülemek için gerekeni seçin. Burada Paylaş düğmesini seçmeniz gerekiyor. Devam etmek için yüzünüzü/parmak izinizi onaylamanız veya PIN kodunuzu girmeniz gerekir. Tamamlandığında, ağınızın Wi-Fi şifresinin bir QR kodunun altında listelendiğini göreceksiniz.

Android 9 ve altındaki kayıtlı WiFi şifresini görüntüleme

Hâlâ Android 9 veya daha eski bir sürümü çalıştırıyorsanız, sizin için kayıtlı WiFi şifrelerini de görüntülemenin bir yolu var. Ancak, kayıtlı ağlar için Wi-Fi kimlik bilgilerini içeren dosya, telefonunuzun deposunun korumalı bir dizininde olduğundan, yöntem cihazınızın köklenmesini gerektirir. Köklü değilseniz, klasörü veya içindeki dosyayı görüntüleme izniniz yoktur.

Köklü iseniz, kök taramayı destekleyen bir dosya gezgini uygulamasını kullanarak /data/misc/wifi'ye gidebilirsiniz. wpa_supplicant.conf dosyasını açın ve ağ adınızı (ssid) ve şifresini (psk) görmelisiniz. Alternatif olarak, WiFi Password Viewer gibi bir Android Wi-Fi şifre görüntüleyici uygulamasını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Son Haberler