Apple, 14 inç ve 16 inç MacBook Pro'yu Duyurdu; İşte Detaylar

Apple, 14 inç ve 16 inç MacBook Pro'yu Duyurdu; İşte Detaylar
Ekim Unleashed etkinliğinin bir parçası olarak Apple yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro'yu tanıttı. Yeni MacBook Pro, 8 yüksek performanslı çekirdeğe ve...

Ekim Unleashed etkinliğinin bir parçası olarak Apple yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro'yu tanıttı. Yeni MacBook Pro, 8 yüksek performanslı çekirdeğe ve 2 yüksek verimli çekirdeğe, 16 çekirdekli GPU'ya ve 32 GB RAM'e sahip "M1 Pro" çipine sahiptir. Ayrıca RAM ve GPU'yu tekrar ikiye katlayan bir 'M1 Max' çipi var. 14 inç MacBook Pro 1999 dolardan, 16 inç MacBook Pro ise 2499 dolardan başlıyor.

MacBook Pro'nun tasarımı da tamamen yeniden tasarlandı ve artık web kamerasını barındıran bir çentikle birlikte daha ince çerçevelere sahip. Mini LED ekran daha fazla piksele sahiptir, yüksek kontrastı ve 1600 nit tepe parlaklığını destekler ve ayrıca ProMotion teknolojisi ile 120 Hz'de çalışır. MacBook Pro'da artık bir HDMI bağlantı noktası, SD kart okuyucu ve manyetik şarj için MagSafe de bulunuyor.

Yeni MacBook Pro, ilk kez 16 inçlik modelin yanı sıra 14,2 inç boyutunda da sunuluyor. Daha da yüksek DPI ekranlar için ekran çözünürlükleri de önemli ölçüde artırıldı. Dizüstü bilgisayarın genel endüstriyel tasarımı da daha kutu şeklinde revize edildi.

Toplam 3 Thunderbolt 4 bağlantı noktası mevcuttur ve kulaklık jakı bile yükseltilmiştir. MagSafe daha yüksek bir güç çıkışıyla geri döner, ancak isterseniz Thunderbolt bağlantı noktalarından yine de şarj edebilirsiniz.

M1 Pro yongası, 200 GB/s'ye kadar bellek bant genişliği, 32 GB'a kadar RAM ve iki katından fazla transistör ile M1 yongasının yükseltilmiş bir versiyonudur. Apple, CPU performansının M1'den yaklaşık %70 daha hızlı olduğunu ve GPU performansının yaklaşık iki katı olduğunu söyledi. M1 Max, RAM'i 64 GB'a ve GPU boyutunu iki katına 32 çekirdeğe çıkarır.

Apple Silicon'un güç verimliliği sayesinde müşteriler, bu boyut sınıfındaki diğer dizüstü bilgisayarlarda duyulmamış bir şekilde pil gücüyle 8K video düzenleyebilecek.

[gallery link="file" columns="2" size="medium" ids="2706,2707,2708,2705"]

Apple ayrıca yoğun görevler gerçekleştirirken 2-4 kata kadar daha uzun pil ömrü sunuyor. Video oynatma, 14 inçlik model için 17 saat ve 16 inçlik model için 21 saat olarak derecelendirilmiştir. Ayrıca pili 30 dakikada %50'ye varan kapasiteyle hızlı şarj edebilirsiniz.

Bu nesille ilgili en tartışmalı tasarım kararlarından biri de kaçınılmaz olarak ekran çentiği olacak. Apple, genel ekran çerçevelerinin %24-60 daha ince olduğunu söylüyor. Menü çubuğunun yüksekliği, çentik yüksekliğine uyum sağlamak için uzatılmıştır.

Web kamerası, 2 kata kadar daha iyi düşük ışık performansı ile 1080p çözünürlüğe yükseltildi. Mikrofon ve hoparlör dizisi de yükseltildi. Hoparlör tweeter'ları, daha fazla ses üretimi için Spatial Audio ses üretimi ile neredeyse 2 kat daha büyüktür.

14 inç ve 16 inç MacBook Pro, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleriyle sunuluyor. Fiyatlandırma 1999 dolardan başlıyor.

Son Haberler