Apple, 2019'dan Beri Çocuk İstismarı için iCloud E-postalarını Tarıyor

Apple, 2019'dan Beri Çocuk İstismarı için iCloud E-postalarını Tarıyor
Şirket, Epic'in dolandırıcılık karşıtı başkanı Eric Friedman'ın gizli bir iMessage açıklamasının ardından konuyu araştırmaya başlayan 9to5Mac'e...

Şirket, Epic'in dolandırıcılık karşıtı başkanı Eric Friedman'ın gizli bir iMessage açıklamasının ardından konuyu araştırmaya başlayan 9to5Mac'e yaptığı açıklamada bunu doğruladı. Bildirildiğine göre, Apple'ın iOS'unun "çocuk pornosu dağıtmak için en büyük platform" olduğunu söyledi. Bunu takiben, 9to5Mac daha fazla yorum için Cupertino devine ulaştı.

Apple, yukarıdaki yayıncıya yaptığı açıklamada, çocukların cinsel istismarı içeriğiyle ilgili resimler veya ekler için kullanıcıların iCloud postalarını taradığını doğruladı. Açıklamaya göre şirket, iCloud üzerinden gönderilen kullanıcıların hem gelen hem de giden e-postalarını tarıyor. Ve iCloud e-postaları şifrelenmediğinden, bunları aktarım sırasında taramak o kadar da zor değil.

Şimdi hatırlarsanız, 2020'nin başlarında Apple'ın CSAM tarama sürecinin e-postalar aracılığıyla nasıl çalıştığını belirten bir rapor görmüştük. Bu nedenle, önceki rapora göre Apple, halihazırda CSAM malzemesi olarak etiketlenmiş görüntülerin meta verilerini tarar. Sistem bir kullanıcı e-postasında böyle bir görüntü algılarsa, bir insan operatör e-postayı kontrol edene kadar postayı hemen işaretler. İşaretlenen e-postada ilgili CSAM içeriği bulunursa, suçlunun adı, telefon numarası ve adresi İç Güvenlik'e iletilir.

O sırada Surrey Üniversitesi'nden bir siber güvenlik uzmanı, “Apple'ın çizdiği dengenin iyi olduğunu düşünüyorum. Bilinen aşırı görüntülerin aranmasına izin verir, ancak aynı zamanda e-postaları arama yeteneğinin kötüye kullanılmasını önlemek için güvencelere sahiptir.

Bu nedenle, iCloud e-postalarının tarama işlemi şirketin politikalarına aykırı değildir ve Apple, CSAM içerik keşfi ile kullanıcı gizliliği arasında iyi bir denge kurar. Ancak şirketin bir kullanıcının iPhone ve iCloud Fotoğrafları için görüntüleri taramak için aynı işlemi kullanıp kullanmayacağı henüz bilinmiyor. Yaklaşan iOS 15 ile birlikte özellik yayınlandığında, Apple'ın platformunda CSAM ile savaşma planları hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Son Haberler