Apple, 300 milyon Dolarlık Patent İhlali Davasını Başarıyla Bozdu

Apple, 300 milyon Dolarlık Patent İhlali Davasını Başarıyla Bozdu
Mart ayında, Apple'ın DRM ihlalleri iddiasıyla uzun yıllara dayanan bir dava sonrasında, Teksas'ın bir Doğu bölgesi mahkemesinde Kişiselleştirilmiş Medya...

Mart ayında, Apple'ın DRM ihlalleri iddiasıyla uzun yıllara dayanan bir dava sonrasında, Teksas'ın bir Doğu bölgesi mahkemesinde Kişiselleştirilmiş Medya İletişimi'ne (PMC) 300 milyon doların biraz üzerinde ödeme yapması emredildi. Bugün Apple, Kişiselleştirilmiş Medya'yı patent trollinginden suçlu bulan bir yargıçla Mart kararını geçersiz kılan bir karar kazandı.

Bloomberg tarafından bildirildiğine göre, 308 milyon dolarlık Mart kararına dayanan patent, Apple'ın önceki kararı temyiz etmesinden sonra artık "uygulanamaz" bulundu.

Kişiselleştirilmiş Medya İletişimi LLC'nin dijital haklar yönetimi için patenti uygulanamaz çünkü şirket daha sonra daha fazla para alabilmek için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine başvurusunu kasıtlı olarak erteledi, Teksas'taki ABD Bölge Yargıcı Rodney Gilstrap karar verdi.

PMC'nin patent başvurusu 1980'lere kadar uzanıyor, ancak hiçbiri 2010 ve sonrasına kadar ödüllendirilmedi. Gilstrap, bu stratejinin “makul olmayan bir gecikme ve yasal patent sisteminin kötüye kullanılması” oluşturduğunu yazdı. Stratejinin bir diğer adı da “denizaltı patentleri”dir.

Gilstrap, başvuru sahiplerinin bir endüstrinin teknolojiyi benimsemesine ve ihlal davalarının daha karlı olmasına kadar bir patentin verilmesini erteleyebilecekleri, sözde denizaltı patentlerine itiraz etmeyi kolaylaştıran, ülkenin en yüksek patent mahkemesinin Haziran ayında verdiği bir karara dayandı.

Mahkeme, Apple'ı 1991'de hedeflenecek “doğal adaylardan” biri olarak adlandıran dahili PMC belgelerini bile gördü.

Hakim tarafından atıfta bulunulan dahili belgelere göre şirket, bu ve diğer patentlerin "bir endüstride ihlal yaygınlaşana" kadar verilmemesini sağlamak için bir strateji izledi. 1991 tarihli bir belgeye göre Apple, Intel Corp., International Business Machines Corp. ve Microsoft Corp. ile birlikte böyle bir program için “doğal adaylardan” biri olacaktı.

Son Haberler