Apple, Çocuk Cinsel İstismarı Görüntüleri İçin iPhone'ları ve iPad'leri Tarayacak

Apple, Çocuk Cinsel İstismarı Görüntüleri İçin iPhone'ları ve iPad'leri Tarayacak
Teknoloji devi Apple, iPhone'lar ve iPad'ler için bir sonraki büyük işletim sistemi güncellemelerine bir dizi yeni çocuk güvenliği özelliği ekliyor.Variety'ye...

Teknoloji devi Apple, iPhone'lar ve iPad'ler için bir sonraki büyük işletim sistemi güncellemelerine bir dizi yeni çocuk güvenliği özelliği ekliyor.

Variety'ye göre, bu yıl içinde iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemelerinin bir parçası olarak şirket, iCloud Photos'ta depolanan ve çocukların dahil olduğu müstehcen etkinlikleri gösteren fotoğrafları algılamak için bir özellik uygulayacak.

Şirket, web sitesinde yaptığı bir duyuruda, "Bu, Apple'ın bu durumları Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi'ne (NCMEC) bildirmesini sağlayacak" dedi. NCMEC, çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri (CSAM) için bir raporlama merkezi olarak hareket eder ve ABD genelindeki kolluk kuvvetleriyle işbirliği içinde çalışır.

Apple'a göre, bilinen CSAM'i algılama yöntemi "kullanıcı gizliliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır." Şirket, müşterilerin fotoğraflarına doğrudan erişmediğini, bunun yerine çocuk istismarı görüntülerini tespit etmek için cihazda yerel, karma tabanlı bir eşleştirme sistemi kullandığını söyledi.

Apple ayrıca, bir isabet olmadıkça kullanıcı fotoğraflarını veya bu tür taramaların sonuçlarını gerçekten göremediğini söyledi.

Bir kullanıcının fotoğrafları ile CSAM veritabanı arasında bir eşleşme varsa, Apple daha sonra çocukların müstehcen görüntülerinin varlığını doğrulamak için her raporu manuel olarak inceler, ardından kullanıcının hesabını devre dışı bırakır ve NCMEC'e bir rapor gönderir.

Apple'a göre, bir kullanıcı hesabının yanlışlıkla işaretlendiğini hissederse, "hesabını eski durumuna döndürmek için itirazda bulunabilir."

Apple'a göre sistem, belirli bir hesabı yanlış işaretleme konusunda yılda trilyonda bir oranından daha az bir şans sağlayan yüksek düzeyde bir doğruluk sağlıyor.

Ayrıca Apple'ın iOS 15 güncellemesiyle birlikte iPhone'un Mesajlar uygulaması, çocukları ve ebeveynlerini cinsel içerikli fotoğraflar alıp göndermeleri durumunda uyarmak için yeni araçlar ekleyecek.

Apple, "Bu tür içerikler alındığında fotoğraf bulanıklaştırılacak ve çocuk uyarılacak, yardımcı kaynaklar sunulacak ve bu fotoğrafı görmek istemezlerse sorun olmayacağına dair güvence verilecek" dedi.

Teknoloji devi, "Ek bir önlem olarak, çocuğa, güvende olduklarından emin olmak için, görürlerse ebeveynlerinin bir mesaj alacağı söylenebilir. Bir çocuk cinsel içerikli mesajlar göndermeye çalışırsa benzer korumalar mevcuttur. fotoğraflar."

Apple'ın iOS 15'i ayrıca "ebeveynlere ve çocuklara genişletilmiş bilgi sağlamak ve güvenli olmayan durumlarla karşılaştıklarında yardımcı olmak" için Siri ve Arama için güncellemeler sağlayacak.

Kullanıcılar çocuklara yönelik cinsel istismar materyali aramaya çalıştığında Siri ve Arama müdahale edecek ve "kullanıcılara bu konuyla ilgilenenlerin zararlı ve sorunlu olduğunu açıklayacak ve bu sorunla ilgili yardım almak için ortaklardan kaynaklar sağlayacak" uyarılar görüntüleyecek.

iOS 15 güncellemesinin 2021 sonbaharında, iPhone 6s ve sonraki modellerde kullanıma sunulması planlanıyor.

Son Haberler