Apple, Devlet Destekli Casus Yazılım NSO Group'a Dava Açtı

Apple, Devlet Destekli Casus Yazılım NSO Group'a Dava Açtı
Apple, iOS ve Android cihaz kullanıcılarına saldırmak ve onları gözetlemek için gelişmiş casus yazılım "Pegasus"u geliştirmesiyle tanınan NSO Group'a...

Apple, iOS ve Android cihaz kullanıcılarına saldırmak ve onları gözetlemek için gelişmiş casus yazılım "Pegasus"u geliştirmesiyle tanınan NSO Group'a dava açtığını duyurdu. Şirket, casus yazılımın yaratıcılarına "kullanıcılarına daha fazla suistimal ve zarar gelmesini önlemek" için dava açtığını iddia ediyor.

Pegasus, NSO Grubu casus yazılımları normal kullanıcılara satmadığı için hükümetler ve kolluk kuvvetleri göz önünde bulundurularak geliştirildi. Yine de Pegasus'u satın alan ülkelerin çoğunun insan haklarını ihlal ettiği biliniyor ve bu da gazeteciler ve siyasi muhalifler gibi birden çok kişiyi tehlikeye atıyor.

Apple'ın yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Craig Federighi, iOS cihazlarının son derece güvenli olduğunu pekiştiriyor, ancak NSO Group gibi şirketlerin Apple'ın güvenlik sistemini kırmak için gelişmiş araçlara milyonlarca dolar harcadığını kabul ediyor. Şimdi şirket buna bir dava ile son vermeyi bekliyor.

Apple cihazları piyasadaki en güvenli tüketici donanımıdır - ancak devlet destekli casus yazılım geliştiren özel şirketler daha da tehlikeli hale geldi. Bu siber güvenlik tehditleri yalnızca çok az sayıda müşterimizi etkilerken, kullanıcılarımıza yönelik herhangi bir saldırıyı çok ciddiye alıyoruz ve tüm kullanıcılarımızı güvende tutmak için iOS'ta güvenlik ve gizlilik korumalarını güçlendirmek için sürekli çalışıyoruz.

Apple tarafından vurgulandığı gibi, Pegasus casus yazılımı bilgisayar korsanlarının Apple ve Android cihazlarda mikrofon, kamera ve diğer hassas verilere erişmesine izin verebilir. Saldırganlar, kullanıcının bilgisi olmadan Pegasus casus yazılımını yükleyebilmek için kurbanın cihazına kötü amaçlı veriler göndermek için sahte Apple kimlikleri kullanır.

Cupertino merkezli şirket, casus yazılımın yalnızca kullanıcıların cihazından veri topladığını ve hiçbir Apple sunucusunun güvenliğinin ihlal edilmediğini vurguluyor. Apple ayrıca, kullanıcıların mesajlarını korumak için BlastDoor mekanizmasını içeren iOS 15 ile yapılan çoklu güvenlik iyileştirmelerini de vurguluyor.

NSO Group casus yazılımı gelişmeye devam ederken, Apple, iOS 15 ve sonraki sürümlerini çalıştıran cihazlara karşı başarılı uzaktan saldırılara dair herhangi bir kanıt gözlemlemedi. Apple, tüm kullanıcıları iPhone'larını güncellemeye ve her zaman en yeni yazılımı kullanmaya çağırıyor.

Davaya ek olarak Apple, siber güvenlik adına çalışan kuruluşlara 10 milyon dolarlık bir katkı da duyurdu. Daha fazla ayrıntı Apple'ın web sitesinde bulunabilir.

Son Haberler