Apple, IDC'ye Göre Android'den İki Kat Beklenen Katılım Oranıyla Zirveye Ulaştı

Apple, IDC'ye Göre Android'den İki Kat Beklenen Katılım Oranıyla Zirveye Ulaştı
Apple, iPhone 13'ün lansmanına yaklaştıkça, IDC, Apple'ın toplam büyüme oranını iki katına nasıl çıkaracağını belirten bir rapor yayınladı. Android'in...

Apple, iPhone 13'ün lansmanına yaklaştıkça, IDC, Apple'ın toplam büyüme oranını iki katına nasıl çıkaracağını belirten bir rapor yayınladı. Android'in şu anda çok iyi durumda olmayabileceğini ve Apple'ın devam eden başarısının, talep edilen markanın galibiyet serisini kanıtladığını tahmin ediliyor.

iPhone 12 piyasaya sürüldüğünde, Apple'ın 100 milyon iPhone 12 satarak altın bir dönüm noktasına ulaştığı Haziran 2021'e kadar anında bir hit oldu. Alabileceğimiz en iyi şeyin bu olduğunu düşündük, ancak Apple bizi asla şaşırtmadı. iPhone 13'ün piyasaya sürülmesiyle birlikte IDC, 2021'in beklenen sevkiyatları hakkında bir rapor yayınladı.

Öncelikle sevkiyatın %7,4 artması bekleniyor ve IDC'ye göre bu rakamın ne olursa olsun mutlaka elde edileceği açık bir gerçek. Apple'ın havaya uçtuğunu görünce, Android'in yalnızca %6,2'den fazla olmayan bir büyüme hızında nasıl olduğunu öğrenmek bizi hayal kırıklığına uğrattı. Yine de Apple'ın büyüme oranına gelince, %13,8 gibi iyi bir oran olması, yani Android'in sunduğundan iki kat daha fazla olması bekleniyor.

Pandemi, belirli kısıtlamalar ve sınırlamalarla sektör ve sevkiyatlar üzerinde büyük bir etkiye sahipken, son aylarda Japonya ile birlikte Orta Doğu ve Afrika'nın da bu sevkiyatların artmasına büyük katkı sağladığı gözlemlendi. Raporda ayrıca, pandemi öncesi en yüksek müşteri olan pazarların 2019'dan bu yana düşüşte olduğu belirtildi. Bu pazarlar arasında bugün en talepkar pazarlar olmasını beklediğimiz Çin ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor. Ancak, diğer bölgelerdeki artış düşüşü telafi etti, aslında önceki oranların çok üzerine çıktı. 2021'de listelenen gönderiler, önceki yıllarda belirtilenlerden çok daha hacimlidir.

Son olarak, IDC raporu, endüstrinin 5G'yi seçtiğini ve dolayısıyla gelirin bir süre daha artacağını vurgulamaya da hevesliydi. Hem satıcılar hem de kolordu, yalnızca sayısız teknolojik ilerlemeleri nedeniyle değil, aynı zamanda yüksek maliyeti nedeniyle 5G'nin reklamına odaklanıyor. 5G cihazlarının fiyatı geçen yıldan bu yana yalnızca %0,4 artarken, 4G cihazlarında büyük bir düşüş görüldü. 4G cihazlarının fiyatlarındaki %30'luk düşüş, çoğu satıcı tarafından bu cihazların reddedilmesinde büyük bir etken olmuştur.

Apple, çok az veya hiç rekabet olmadan en yüksek sevkiyat oranını sağlayarak en iyi marka olmaya devam ediyor. Şaşırtıcı bir şekilde, talebin en yüksek olduğu bölgeler de beklenmedik bir durum. Android'in yok olma riskine yaklaşmasıyla Apple'ın cep telefonu endüstrisine hakim olduğunu görmeye devam etmeyi umuyoruz.

Son Haberler