Apple Kişiselleştirilmiş Reklamlar Konusunda Daha Şeffaf Olmaya Çalışıyor

Apple Kişiselleştirilmiş Reklamlar Konusunda Daha Şeffaf Olmaya Çalışıyor
Apple, dijital dünyadaki imajına zarar vermemek veya imajını zedelememek için aktif olarak kanatlarını gizlilikle sahaya yayıyor. Eylemleri, kullanıcılara...

Apple, dijital dünyadaki imajına zarar vermemek veya imajını zedelememek için aktif olarak kanatlarını gizlilikle sahaya yayıyor. Eylemleri, kullanıcılara daha fazla yetki ve seçenek sunarken, cihazdaki uygulamaların izleyicileri engelleyerek kullanıcının geçmişine erişmesini engeller. Apple için adımlardaki ilk taksit, birkaç hafta önce, herhangi bir uygulamanın veri için izleyicileri kullanmasını engelleyen Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliği olarak, Facebook'un en büyük gelir kaynağı olarak ilk önce Facebook'a rakip olan, reklamı kullanan kullanıcılar için devre dışı bırakıldı.

Kullanıcılara daha fazla özerklik sağlama sürecindeki bir sonraki adım Apple tarafından başlatıldı ve ilk olarak iOS 15'te tanıtılacak. Sadece diğer şirketleri değil, Apple'ı da mercek altına alan Apple, kendisini de inceleme altına aldı ve iOS 15 kullanıcılarına seçenek sunuyor. kendi uygulama mağazasının ve haberlerin kullanıcı internette veya başka bir sosyal medya uygulamasında gezinirken alınan verilere dayalı öneriler sunmasını engellemek.

Bu güncellemeyle, kullanıcının verileri Apple kimliğine bağlanmayacak ve bu nedenle geliştiricilerin veya reklam ajanslarının, süreci kolaylaştıran kullanıcının deneyimine yönelik herhangi bir müdahalesi olmayacaktır. Ayrıca, Apple'ın kişiselleştirilmiş reklam politikasını güncelleyerek, kullanıcının bu tür reklamlar için bilgilerinin izlenmesini isteyip istemediğini ve reklamları görmek isteyip istemediğini kontrol etmesine olanak tanır. Bu özellik, herhangi birinin arama geçmişi, konum ve hatta bazen arkadaş listesini içeren izleyicileri kullanmasını engeller.

Bununla birlikte, bu güncellemeyle bile, Apple'ın kullanıcı verilerini kullanmak için diğer tüm kaynakları etkin bir şekilde devre dışı bıraktığı, ancak Şeffaflık Politikalarından herhangi birinin yaptığı şekilde kapalı döngü reklam hedeflemesine gizlice girdiği dijital dünyada bir tartışma ortaya çıkıyor.

Bu, interneti, güncellemeleri şeffaflık ölçeğinde büyük bir şey olarak değil, Facebook'ta olduğu gibi yasal gerekçelerin küçülmesini önlemek için Apple'dan küçük bir taviz olarak adlandırmaya çağırdı ve gelecekte Google'a da geçebilir. Apple'ın bunu önemli bir hamle olarak çerçevelemek için en iyi girişimlerine rağmen, topluluk buna itiraz etti ve Apple daha önce olduğu gibi incelemeye devam edecek. Bu, kullanıcılar memnun olmadığı için Apple için olumsuz olabilirdi, oysa Reklam izleme yazılımı ve geliştirici evleri, Apple'ın tasmalarını maksimum güçle kestiğini gördü.

Son Haberler