Apple Maaş Konuşulmasını İstemiyor! Apple'da Kadınlara Daha Az Kazanıyor!

Apple Maaş Konuşulmasını İstemiyor! Apple'da Kadınlara Daha Az Kazanıyor!
Apple, çalışanları için aldığı kararlarla gündeme geldi. Kadınların daha az maaş aldığı iddiası şirkette yankılandı. Maaş yüzde farkının %6...

Apple, çalışanları için aldığı kararlarla gündeme geldi. Kadınların daha az maaş aldığı iddiası şirkette yankılandı. Maaş yüzde farkının %6 olması da dikkat çekti. Pek çok kişi, maaşla ilgili çeşitli tartışmalara katılıyor ve Apple'ın bunu neden yaptığı anlamakta güçlük çekiyor. Slack isimli bir uygulama ise, şirket çalışanlarının birlikte projelere katılması ve evden çalışma süresinde iletişim kurmalarına olanak tanıyor. Şirketin bu tarz bir uygulamayı benimsemesi ancak sonrasında uygulamada maaş konuşulmasından ötürü tavrı değişti. Slack uygulamasında hiçbir şekilde maaş konusunun açılmayacağı vurgulandı. Bu yasaklama hamlesi de tepki odağı oldu. Çünkü, çalışanlara az maaş verildiği yetmiyormuş gibi şimdi de bunu konuşmak dahi yasak olarak belirtildi. Apple'ın bu hamlesi sonrasında pek çok avukat şirketin yaptığının yasal olmadığını savundu.

Apple Çalışanlarına Yasak Koydu!

Apple'ın çalışanlarına karşı attığı bu ilginç adım büyük tepki çekti. Dünya çapında Apple'ın adaletsiz bir maaş sistemi uyguladığı belirtiliyor. Hal böyle iken şirketten geri adım kararı çıkmadı. Kadınların neden düşük ücret aldığıyla ilgili bir detay verilmedi. Ancak pek çok kadın ve erkek çalışanın ifadesine göre erkekler, kadınlara göre 100 TL'de 6 TL daha fazla para alıyor. Bu oran, maaş arttıkça daha fazla göze çarpmaya başlamakta. Kadınlara karşı haksızlık yapıldığı ileri sürülüyor. Her iki çalışan da aynı işi yaptığı halde erkekler neden daha fazla ücret alıyor henüz konuya dair tam anlamıyla resmi bir açıklama gelmiş değil.

Eğlence Gruplarına Yasak Yok

Apple'a göre, uygulama içerisinde iş harici konuların konuşulması doğru değil. Ancak uygulamada Apple'a ait pek çok eğlence ve mizah grubu bulunuyor. Oyun grupları dahi yer alıyor ve pek çok kişi buradan iş arkadaşlarıyla beraber oyun oynuyor. İnsanlar stres atabilmek ve çeşitli konularda sohbet edebilmek için bu uygulamadan yararlanıyor. Slack uygulaması yalnızca iş için değil aynı zamanda çalışanların stres atabilmeleri için de var. Online çalıştıkları için Apple böyle bir önlem aldı. Daha verimli ve etkili çalışma adına çalışanları uygulama kullanımına teşvik ediyor. Hal böyle iken ABD'li şirketin yaptığı açıklamalar birbiriyle oldukça çelişmekte. Bu durum karşısında nasıl bir karar alınacağı merak ediliyor. Sonuç itibariyle eğlence gruplarının olduğu yerde maaş konusunun konuşulması neden göze batmaktadır? Şirketin yanlış yaptığı belirten bazı avukatlar ise sorunun derhal çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade ediyor. Aynı zamanda çeşitli mahkemelerce çalışanların maaş konusunu rahatlıkla konuşabileceği güvence altına alındığı da önemli detaylar arasında. Avukatlar, Apple'ın yaptığını doğru bulmuyor.

Son Haberler