Apple ve Google'a Ceza! İşte Ayrıntılar

Apple ve Google'a Ceza! İşte Ayrıntılar
İtalya'nın Rekabet ve Piyasa Otoritesi, hem Apple'ın hem de Google'ın ülkenin tüketici yasasını ihlal ettiğini iddia ederek Apple ve Google'a toplam 10...

İtalya'nın Rekabet ve Piyasa Otoritesi, hem Apple'ın hem de Google'ın ülkenin tüketici yasasını ihlal ettiğini iddia ederek Apple ve Google'a toplam 10 milyon euro (11,2 milyon dolar) para cezası verdi. AppleInsider'a göre, düzenleyici kurum tercüme edilmiş bir açıklamada, "Antitröst Otoritesi her şirket için iki Tüketici Yasası ihlali tespit etti, biri bilgi eksiklikleri ve diğeri tüketici verilerinin ticari amaçlarla edinilmesi ve kullanılmasıyla ilgili agresif uygulamalar için. "

Apple, Apple Kimliği oluşturmak için kullanılan veriler hakkında gerçeği söylememekle suçlanıyor

Kurum, "Google, ekonomik faaliyetini internete bağlı geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmaya dayandırıyor... yine kullanıcı profillemeye dayalı ve onların verileri sayesinde gerçekleştirilir. Apple, ticari amaçlarla kullanıcı verilerini toplar, profillerini oluşturur ve kullanır. Bu nedenle, üçüncü taraflara herhangi bir veri aktarımı gerçekleştirmeden bile," sonucuna varıyor, "Apple, ürünlerinin ve/veya diğerlerinin satışını artırmak için bir promosyon faaliyeti yoluyla ekonomik değerinden doğrudan yararlanır." App Store, iTunes Store ve Apple Books ticari platformları aracılığıyla üçüncü şahıslar."

İPhone kullanıcılarının zevk aldığı gizliliği büyük ölçüde teşvik eden Apple, kullanıcılara bir Apple kimliği oluşturduklarında Apple'ın bilgileri ticari amaçlarla kullandığını söylemediği için eleştiriliyor. Bunun yerine Apple, kimliği oluşturmanın deneyimlerini kişiselleştirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Google, The Verge'e yaptığı açıklamada, "İnsanlara bilgilerini yönetmeleri ve kişisel verilerin kullanımını sınırlamaları için basit kontroller veriyoruz ve tüketici koruma kurallarına tam olarak uymak için çok çalışıyoruz" dedi.

İtalya, Apple ve Google'a daha fazla para cezası vermeyi tercih eder gibi görünse de, 11,2 milyon ABD doları, İtalya'nın tüketici yasalarının izin verdiği maksimum ceza miktarıdır. Geçen yıl Apple, belirli iPhone modellerinin suya dayanıklılığı hakkında eksik iddialarda bulunduğu için İtalya'ya 10 milyon euro ödemek zorunda kaldı. Apple'ın ilk ihlali, ideal laboratuvar koşullarına dayalı olarak bir iPhone ünitesinin suya dayanıklılığı hakkında iddialarda bulunduğunu gördü.

İtalyan ajansına göre, laboratuvarın dışında ve gerçek hayatta, test edilen iPhone birimleri Apple tarafından teşvik edilen derinliğe ve zamana karşı su geçirmezliklerini koruyamadı. Başka bir deyişle Apple, telefonlarını modele bağlı olarak 1 ila 4 metre (3.37 inç ila 13.12 inç) arasındaki derinliklere 30 dakikaya kadar su altında kalmaya dayanabilecek şekilde pazarladı. Ancak İtalyan Rekabet ve Piyasa Otoritesi, Apple'ın tüketicilere bu sonuçların yalnızca laboratuvar koşullarında elde edildiğini asla söylemediğini söyledi.

Apple tarafından kullanılan testler, bir iPhone'un içinde bulunabileceği suyun çalkalanıp tuzlu olabileceği gerçek hayata kıyasla statik ve saf su kullandı. Şikayetin ikinci kısmı, birçok ABD'li iPhone alıcısının şikayet ettiği Apple'a yönelik bir suçlama. İtalyan Rekabet ve Piyasa Otoritesi, Apple'ın cihazı satmak için iPhone'un suya dayanıklılığını tanıtmasına izin verilmemesi gerektiğini, ancak su hasarıyla ilgili garanti taleplerini reddetmesi gerektiğini söyledi.

Apple ve Amazon, birkaç gün önce İtalyan anti-tröst düzenleyicileri tarafından 230 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

iPhone'un garanti belgesinde "Sıvıların neden olduğu hasarlar garanti kapsamına girmez" ibaresi yer alsa da İtalyan ajans, Apple'ın ne tür bir garantiden söz edildiğini açıkça belirtmediği için çoğu tüketicinin bu açıklamaya aldanacağını söyledi. Apple ayrıca Apple'ın iPhone'u korumak için kullandığı suya dayanıklılık sınırlamalarını ve koşullarını da tartışmaz.

Apple, 10 milyon euro para cezası ödemenin yanı sıra, İtalyan web sitesinde 'Tüketici koruma bilgileri' bağlantısı içeren bir bildirim yayınlamak zorunda kaldı. O zaman, Apple'ın AB'deki diğer ülkeler tarafından kendisine karşı açılan benzer iddialarla karşı karşıya kalabileceğini söylemiştik.

Sadece birkaç gün önce Apple ve Amazon, İtalya'nın antitröst düzenleyicisi L'Autorit Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM) tarafından 230 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Şirket, Apple'ın rakiplerinin Apple ve Beats giyilebilir cihazlarla rekabet eden ürünlerinin fiyatlarını düşürmesini önlemek için bir ekip olarak birlikte çalışmakla suçlandı. Amazon ve Apple, karara itiraz etmeyi planladıklarını söylüyorlar.

Son Haberler