Apple, Wi-Fi Üzerinden 5G'ye Öncelik Veren iOS 15 Özelliğini Test Etmek İçin Yeni Geliştirici Aracı Yayınladı

Apple, Wi-Fi Üzerinden 5G'ye Öncelik Veren iOS 15 Özelliğini Test Etmek İçin Yeni Geliştirici Aracı Yayınladı
Haziran ayında WWDC 2021'deki iOS 15 duyurusu ile Apple, işletim sisteminin bir sonraki sürümünün uyumlu cihazlarda Wi-Fi üzerinden 5G bağlantısını önceliklendirmek...

Haziran ayında WWDC 2021'deki iOS 15 duyurusu ile Apple, işletim sisteminin bir sonraki sürümünün uyumlu cihazlarda Wi-Fi üzerinden 5G bağlantısını önceliklendirmek için yeni bir özellikle geldiğini açıkladı. Şimdi şirket, geliştiricilerin bu yeni özelliği uygulamalarıyla test etmelerine olanak tanıyan yeni bir araç yayınladı.

iOS 15 ile iPhone 12 ve 2021 iPad Pro gibi 5G özellikli cihazlar, Wi-Fi bağlantı performansı yavaş veya hatta güvensiz olduğunda otomatik olarak 5G ağına öncelik verebilir. Apple, çoğu yerel iOS uygulamasının 5G'ye bağlandığında daha hızlı çalışacak şekilde optimize edildiğini söylüyor ve geliştiricileri aynı şeyi üçüncü taraf uygulamalarla yapmaya teşvik ediyor.

Çarşamba günü iOS 15 beta 5'in piyasaya sürülmesinin ardından Apple, iPhone veya iPad'in her zaman 5G bağlantısını tercih etmesini sağlayacak yeni bir araç da kullanıma sundu. Elbette bu araç, cihaz Wi-Fi yerine 5G'ye bağlanmayı seçtiğinde uygulamalarının nasıl davrandığını test etmesi gereken geliştiriciler için tasarlanmıştır.

iOS 15 ve iPadOS 15 çalıştıran 5G cihazları, ara sıra ziyaret ettiğiniz WiFi ağlarının performansı yavaş olduğunda veya sabit veya güvenli olmayan WiFi ağlarına bağlandığınızda WiFi yerine 5G üzerinden bağlanmaya otomatik olarak öncelik verebilir. Wi-Fi bağlantıları yerine 5G'nin tercih edildiğini görme olasılığını büyük ölçüde artırmak ve ağ yolu mantığınızın aşağıdakiler için optimize edildiğinden emin olmak için iOS 15 ve iPadOS 15 Beta 4 veya daha üstünü çalıştıran cihazlara Wi-Fi Üzerinden 5G Tercih Edilen profilini ("profil") yükleyin. 5G'nin tercih edileceği durumlar.

Araç, iOS 15 beta 4 veya üstünü çalıştıran uyumlu iPhone ve iPad modellerine kolayca yüklenebilir. Cihaza beta yazılımı yüklemek için kullanılanlara benzer bir iOS yapılandırma profili olarak Apple Developer web sitesinde indirilebilir.

Apple ayrıca, geliştiricilerin iOS uygulamalarını 5G ağı için nasıl geliştirebilecekleri konusunda daha fazla ayrıntı içeren belirli bir web sayfası sağlar.

Son Haberler