Apple'ın Dijital Asistanı Siri 10 Yaşında

Apple'ın Dijital Asistanı Siri 10 Yaşında
On yıl önce bugün, Apple yepyeni kişisel asistanı Siri'yi duyurdu. O zamanlar size hava durumunu gösterebiliyor, takvime bir randevu ekleyebiliyor ve daha...

On yıl önce bugün, Apple yepyeni kişisel asistanı Siri'yi duyurdu. O zamanlar size hava durumunu gösterebiliyor, takvime bir randevu ekleyebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyordu. Artık kişisel asistanınıza “Doğum günün kutlu olsun” diyerek Siri'nin doğum gününü kutlayabilirsiniz.

Son 10 yılda birçok şey değişti, ancak çoğu kullanıcı için Siri onlardan biri gibi görünmüyor. Tabii ki, kişisel asistan daha akıllı hale geldi ve her zamankinden daha fazlasını yapabilir. Ayrıca birden fazla yeni ses seçeneğine sahiptir ve artık varsayılan olarak kadın sesi değildir.

Siri hala rekabetin gerisinde kalıyor: Google Asistan ve Amazon'un Alexa'sı bağlamı anlayabilir, daha faydalı sonuçlar elde edebilir, ancak bunun bir bedeli vardır: Sizin hakkınızda daha çok şey bilirler ve sizi çevrimiçi izlemek için kullanılırlar. Öte yandan Apple, mahremiyete çok odaklandı ve Siri'yi aptallaştırıyor.

Örneğin, yalnızca iOS 15 ile kişisel asistan, aktif bir internet bağlantısı olmadan bazı görevleri gerçekleştirebilir. Siri, konuşmanızı Apple aygıtınız altında işler ve sizi izlemek için kişisel isteklerinizi kullanmaz. Yine de, Apple'ın kişisel asistanının geliştirmek için yapabileceği çok şey var.

Son Haberler