Apple'ın Fotoğraf Tarama Teknolojisinin Dağıtımını Durdurmasını Talep Eden Açık Mektup 5.000 İmza Aldı

Apple'ın Fotoğraf Tarama Teknolojisinin Dağıtımını Durdurmasını Talep Eden Açık Mektup 5.000 İmza Aldı
Birkaç gün önce Apple, cihazda makine öğrenimi kullanarak iCloud'a yüklenen fotoğrafları taramasını ve bunların karmalarını Ulusal Merkez'den çocuk...

Birkaç gün önce Apple, cihazda makine öğrenimi kullanarak iCloud'a yüklenen fotoğrafları taramasını ve bunların karmalarını Ulusal Merkez'den çocuk cinsel istismarı materyalinin (CSAM) bilinen resimleriyle karşılaştırmasını sağlayan yeni bir teknolojiyi piyasaya süreceğini duyurdu. Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar (NCMEC) deposu için. Ayrıca, 13 yaşından küçük bir çocuğun cinsel içerikli fotoğraflar alması veya göndermesi durumunda ebeveynleri bilgilendireceğini belirtti.

Hareket, bu yazının yazıldığı sırada 5.000'den fazla imzacıya ulaşan konuyu protesto eden bir açık mektupla çok fazla dikkat ve eleştiri çekti.

Söz konusu açık mektup burada görülebilir. Doğrudan Apple'a hitap ediyor ve şirketin çocuk istismarı ciddi bir sorun olduğu için yaptığı hamlelerin iyi niyetli olmasına rağmen, ekosistemde müşterilerin temel gizlilik haklarını baltalayan bir arka kapı oluşturduğunu söylüyor. Belge ayrıca, metodolojilerin cihaz üzerinde makine öğrenimi kullandığından, uçtan uca şifrelemeyi kırma potansiyeline sahip olduklarını söylüyor.

Ayrıca, teknolojinin kötüye kullanıma meyilli olduğunu ve mahremiyeti baltaladığını vurgulamak için çeşitli kuruluşlardan ve güvenlik uzmanlarından alıntılara atıfta bulunuyor. Bir alıntı şöyledir:

Apple'ın duyurusundan hemen sonra, dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar, Apple'ın önerilen önlemlerinin her iPhone'u, içinden geçen tüm fotoğrafları ve mesajları sürekli olarak tarayan ve sakıncalı herhangi bir içeriği kolluk kuvvetlerine bildirmek için bir emsal teşkil eden bir cihaza nasıl dönüştürebileceği konusunda alarm verdi. kişisel cihazlarımızın, olası kötüye kullanımı ve gözetim kapsamının makul olmayan bir şekilde genişlemesini önlemek için çok az gözetim ile, istilacı gözetim için radikal yeni bir araç haline geldiği yer.

Apple'ın çocuk koruma önlemleri için önerdiği teknoloji türü, izlenemeyen veya teknik olarak sınırlandırılamayan genişletilebilir bir altyapıya bağlıdır. Uzmanlar, sorunun yalnızca mahremiyet değil, aynı zamanda sorumluluk eksikliği, genişlemenin önündeki teknik engeller ve analiz eksikliği ve hatta hata ve yanlış pozitif potansiyelinin kabul edilmemesi olduğu konusunda defalarca uyardılar.

Yukarıdakilerin ışığında mektup, Apple'ın teknolojinin dağıtımını derhal durdurmasını ve kullanıcı gizliliğine olan bağlılığını doğrulayan bir bildiri yayınlamasını talep etti. Kullanıma sunmanın, şimdiye kadar kullanıcı gizliliğine yönelik yapılan tüm çalışmaları baltalayacağı konusunda uyardı.

Açık mektup şu anda 5.544 kişi ve IVPN, Gigahost, Basın Özgürlüğü Vakfı ve daha fazlası dahil olmak üzere 31 kuruluş tarafından imzalandı. Ayrıca buradan GitHub üzerinden imza sahibi olabilirsiniz. Apple, insanların yeni teknolojisi hakkında endişelendiğini zaten kabul etti, ancak bunun nedeni zamanla netleşeceği yanlış anlamalar.

Son Haberler