Asus, Intel 6. ve 7. Nesil İşlemcileri İçin Z270 Serisi Anakartları Windows 11 Uyumluluğunu Duyurdu

Asus, Intel 6. ve 7. Nesil İşlemcileri İçin Z270 Serisi Anakartları Windows 11 Uyumluluğunu Duyurdu
Asus, göründüğü gibi sözünü tuttu ve en azından Intel 6. ve 7. nesil işlemciler için Z270 serisi anakartları için Windows 11 uyumlu ürün yazılımını...

Asus, göründüğü gibi sözünü tuttu ve en azından Intel 6. ve 7. nesil işlemciler için Z270 serisi anakartları için Windows 11 uyumlu ürün yazılımını piyasaya sürmeye başladı. Şirket daha önce, Güvenilir Platform Modülü (TPM) 2.0 modülüne sahip olduğu ve teknik olarak Windows 11'i çalıştırabilmesi gereken anakart yonga setlerinin bir listesini yayınlamıştı.

Bu yonga seti listesi arasında Intel'in LGA1151 soketi için amiral gemisi yonga seti olan Intel'in Z270'i vardı. LGA1151, firmanın 11. nesil Rocket Lake-S işlemcilerle birlikte gelen mevcut LGA1200 soketinin öncülüdür. LGA1151 soketi, Intel'in 6. nesil (Skylake-S) ve 7. nesil (Kaby Lake-S) işlemcilerini destekler.

Yaklaşık bir hafta önce ve oldukça sessiz bir şekilde eklenebilir, firma bazı ROG Z270 anakartlarında en son BIOS 1501 sürümünü yayınladı. Z270F GAMING gibi bazı modellerde, 1501 üretici yazılımı "resmi piyasaya sürülmeden önce hâlâ son testlerden geçtiğinden" hala "Beta Sürümü" olarak etiketlenmiştir.

Ancak, MAXIMUS IX FORMULA gibi diğerlerinde, bu son sürüm gibi görünüyor ve BIOS şu şekilde tanımlanıyor:

Varsayılan olarak Windows 11'i destekleyin, UEFI BIOS'ta ayar değişikliği gerekmez.

Esasen en son bellenim TPM'yi veya bu durumda varsayılan olarak BIOS'ta Intel'in PTT'sini (Platform Güven Teknolojisi) etkinleştirecektir.

Artık uyumlu bellenime sahip olan diğer üreticilerin de dahil olduğu başka anakart modelleri de olabilir. İlgilenen kullanıcılar, ilgili anakart modelinin destek bölümünde bu bilgilere bakmak zorunda kalacaklar.

Anakart modelinizin ne olduğundan emin değilseniz, bunu bulmak için "msinfo32" veya "Sistem Bilgisi" çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Diğerlerinin yanı sıra CPU-Z veya Piriform's Speccy gibi üçüncü taraf araçlar da onu aramak için kullanılabilir.

İlginç bir şekilde, Microsoft orijinal Windows 11 minimum gereksinimlerinde yalnızca 8. nesil ve daha yeni Intel işlemcilerin bir sonraki işletim sistemiyle uyumlu olacağını belirtirken, şirket daha sonra 6. nesil Skylake ve 7. nesil Kaby'de Windows 11 ile potansiyel uyumluluğu test ettiğini söyledi. Lake işlemciler de.

Ancak Microsoft'un resmi listesinde hala Skylake ve Kaby Lake CPU'ları yer almıyor, ancak bu liste ikinci açıklama yayınlanmadan önce bile güncellendi. Bu nedenle, firmanın hala bazı şeyleri test ediyor olması ve listeyi daha sonra güncelleyebilmesi mümkündür.

Son Haberler