Bilgisayarınızda Bulunan Bilmediğiniz 5 Özellik

Bilgisayarınızda Bulunan Bilmediğiniz 5 Özellik
Bilgisayarınızı ne kadar tanıyorsunuz? Bir insanı tanımak yıllar alabiliyor. Ancak onun bir yakını, onu çok iyi tanıyan birinin, size onun kişiliğini...

Bilgisayarınızı ne kadar tanıyorsunuz? Bir insanı tanımak yıllar alabiliyor. Ancak onun bir yakını, onu çok iyi tanıyan birinin, size onun kişiliğini anlatması o kişiye nasıl davranmanız gerektiğini öğretir. Bilgisayarlarda bu şekildedir. Yıllardır kullandığınız ancak duyunca buda mı vardı?  Diyebileceğiniz o kadar çok özellik barındırır ki içinde. Bu özellikleri daha önce neden bilmiyordum diye yakınırsınız.

Ancak bilgisayarı iyi bilen ve onun dilinden anlayan kişiler bu özellikleri size anlattığında artık bilgisayar kullanmanız daha da kolaylaşacaktır. Ya da daha keyifli hâle gelecek diyebiliriz. İnsan bilmediğinin yabancısıdır. Halbuki yıllardır tanıdığınız bildiğiniz bilgisayardı. Artık hayatınızı kolaylaştıracak bu bilgilere yazımızda kolayca ulaşabileceksiniz.

1. Arama Ve Mesajlaşma

İş yerinizde ve ya evinizde bilgisayar başındayken aniden telefonunuz çaldı. İş yoğunluğunuz sebebiyle bilgisayarı bırakamazken birde telefona bakma ihtiyacı doğduysa burada size bir kolaylıktan bahsetmek istiyorum. Hem bilgisayarı kullanabilmek, hem de telefonunuzda arama ve mesajlaşma yapmak istiyorsanız. Bu işlemlerin hepsini sadece bir bilgisayardaki notebookta yapmanız mümkün.

Tek yapmanız gereken telefonunuzdaki apple kimliğinizle bilgisayara giriş yapmalısınız. Sadece apple değil android ve Windows arasında da bağlantı yapabilirsiniz. Bunu da telefonunuz uygulaması yardımıyla yapabilirsiniz. Artık bu sayede bilgisayar üzerinden hem işlerinizi devam ettirebilecek, hem de mesaj ve konuşma sağlayabileceksiniz.

2. Birden Fazla Ekran Açma

Eğer bir bilgisayar üzerinden birden fazla iş yürütüyorsanız. Bunun için ikinci bir bilgisayara ihtiyaç yoktur. Artık tek ekran üzerinden birçok pencere açarak işlerinizi yürütebileceksiniz. Buradaki işleme spaces diyoruz. Yani görev kontrol denilen yukarı yön tuşu. Kontrol ve yukarı yön tuşuna bastığınızda yeni masa üstü çıkacaktır. Windowslarda ise bunun ismi çoklu masa üstü açmadır.

3. Yanlışlıkla Kapanan Ekranı Açma

Bu sorun birçoğumuzun başına gelmiştir. Önemli bir proje çalışırken birde henüz kaydetmediyseniz birden ekranınızın kapanmasına neden olabilirsiniz. Sonucunda çok üzülseniz de bir türlü o ekranı yerine getiremediniz. Artık bu duruma karşıda ne yapmanız gerektiğini bileceklesiniz. Yapmanız gereken klavyede ctrl + shift + T tuşlarına basın. Kaybettiğiniz ekranın tekrar yerine gelmesini sağlayacaksınız. Ancak bu durum bilgisayarınız tamamen kapandığında olmayacaktır.

4. Bilgisayar Güncellemeleri

Bir film izlediğinizde ve ya bilgisayarınızda herhangi bir konuda vakit geçirirken bilgisayarın kendini güncellemeye alması ne kadarda sinir bozucudur. Bunun için genelde güncellemeleri kapamayı tercih ederiz. Ancak bu seferde yeni gelişmiş özelliklerden yararlanamayız.

Güncellemeleri kapatmadan bu durumdan kurtulmak istiyorsanız. Bilgisayarınızın başlat kısmından ayarlara girin ve orada güncellemeler sekmesini tıklayın. Tıkladıktan sonra etkin saatleri değiştir butonunu da tıklayarak hangi saatte bilgisayar kullanmıyorsanız o saate ayarlıyorsunuz. Bu sayede bilgisayarınız siz yokken kendisini güncellemeye alacaktır.

5. Gizli Klasör

Eğer macOS’unuzda kimsenin görmesini istemediğiniz dosyaları barındırmak istiyorsanız. Bunu şifreli bir şekilde saklayabilirsiniz. Özellikle ortak kullanılan bilgisayarlarda dokunulmasını ve ya okunmasını istemediğiniz herhangi bir şeyin bir dosya içinde saklayabilirsiniz. Bunun için sistemin ayarlar ve güvenlik kısmına girin ve aç’a tıklayarak etkinleştirin. Dosya Kasası özelliğini açın ve şifreleyin. Buraya saklamak istediğiniz bütün dosyaları yerleştirebilirsiniz.

Son Haberler