2040 yılına kadar bir daha görülemeyecek! Beşli gezegen buluşması gerçekleşecek

2040 yılına kadar bir daha görülemeyecek! Beşli gezegen buluşması gerçekleşecek
2040 yılından önce bir daha görülmeyecek olan beşli gezegen buluşması, gökyüzü meraklıları için 25-30 Mart tarihlerinde gözlemlenebilecek. İşte ayrıntılar...

Gökyüzü meraklıları için tarihi bir gün kapıda. 2040 yılından önce bir daha gerçekleşmeyecek bir beşli gezegen buluşmasını gözlemleme şansı yakalayabilirsiniz. Farklı gezegenlerden oluşan bir beşli hizalanmaya hazırlanıyor.

Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars, 25-30 Mart tarihleri arasında Ay ile birlikte gökyüzünde beraber poz verecekler. Peki bu 5 gezegeni Ay ile birlikte nasıl gözlemleyebilirsiniz?

Beş gezegeni gözlemlemek için en iyi şartlar:

Beş gezegeni aynı anda gözlemlemek istiyorsanız, gökyüzü sevdalılarının uyduğu genel kurala uymalısınız. Gözlem yapacağınız zaman gece olmalı ve ufku net bir şekilde görebilmelisiniz.

Beş gezegen arasından çıplak gözle bile kolayca seçebileceğiniz gezegen ise Merkür olacak. Merkür, gökyüzünde Ay'dan sonraki en parlak cisim olacak. Özellikle Uranüs'ü görmek içinse dürbün veya teleskoba ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gezegenleri, Sky Tonight veya SkySafari gibi mobil uygulamaları telefonunuza yükleyerek takip edebilirsiniz. Böylece gezegenlerin konumlarını gerçek zamanlı olarak görebilir, gece nereye bakacağınızı bilebilirsiniz.

Son Haberler