33.yılını muhteşem görüntüyle kutladı: Hubble Uzay Teleskobu yine büyüledi!

33.yılını muhteşem görüntüyle kutladı: Hubble Uzay Teleskobu yine büyüledi!
ESA ve NASA ortaklığında geliştirilen Hubble Uzay Teleskobu, 33. yılını ihtişamlı bir görüntüyle kutladı.

ESA ve NASA tarafından tam 33 yıl önce göreve başlatıldı. Hubble Uzay Teleskobu evreni derinlemesine incelerken, ortaya çıkardığı muhteşem görüntülerle de herkesi şaşkına uğrattı.

Şimdi ise 33. yılını kutlayan Hubble, en önemli gününde yine ihtişamlı bir görüntü aldı. 960 ışıkyılı uzaklıkta bulunan ve NGC 1333 olarak bilinen yansıma bulutsusu, Hubble'ın radarına takıldı ve aşağıda görüntü ortaya çıktı.

Hubble'ın kızılötesi görünmezi görüyor

Kendi alanında en eski ve emektar olan Hubble, sahip olduğu kızılötesi kameraları sayesinde görünmezi görüyor. NGC 1333'ün görüntüsü de bunlardan biri.

Kısa süre önce yakalanan bu görüntüde, NGC 1333 yıldız kümesinin, toz bulutları arasında esen şiddetli yıldız rüzgarları teleskobun radarına takılıyor.

hubble.jpg

Aynı görüntüde yer alan parlak süper sıcak yıldız da gözlerden kaçmıyor. Güneş gibi parlayan bu yıldız da yine kızılötesi özelliği sayesinde Hubble tarafından kaydediliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ESA yetkilisi ise, "Bu görüş, kendi güneşimizin ve gezegenlerimizin 4,6 milyar yıl önce böylesine tozlu bir moleküler bulutun içinde oluştuğu zamanın bir örneğini sunuyor'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Space.com
Derleme: Okan Güleş

Son Haberler