384 kilit ilaç arasında kanser ilaçları ucuzlayacak

384 kilit ilaç arasında kanser ilaçları ucuzlayacak
Listeye 34 ekleme yapılırken, 26 ilaç çıkarıldı

Kanser tedavisi ve palyatif bakım, nörolojik bozukluklar, diyabet, tüberküloz ve kalp hastalığı için kullanılanlar da dahil olmak üzere hayat kurtaran ilaçlar, Ulusal Temel İlaçlar Listesi'ne (NLEM) dahil edildikçe daha ucuz hale gelecek.

Birlik hükümeti, 384 adet bu kadar önemli hayat kurtarıcı ilacı bildirerek, bunları fiyat kontrolü altına aldı.

Bu ilaçların fiyatları Ulusal İlaç Fiyatlandırma Kurumu (NPPA) tarafından düzenlenmektedir.

12 Kasım'da bildirilen bu gözden geçirilmiş listeyle, tüm hastanelerin - özel ve devlet - bu ilaçları toplu olarak stoklamaları gerekiyor.

Listeye 34 ekleme yapılırken, Ranitidin, Atenolol ve Metildopa gibi 26 ilaç çıkarıldı.

İlaçlar, maliyetlerine, etkinliklerine ve hızlı bulunabilirliklerine göre eklenir veya çıkarılır.

"Birinci, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde kullanılan ilaçlar NLEM kapsamına girmiştir. Bunlar arasında anestezide kullanılan ilaçlar, oftalmolojik ilaçlar, İmmünsüpresifler dahil anti-kanser ajanları ve palyatif bakımda kullanılan ilaçlar, Gut tedavisinde kullanılan ilaçlar ve kullanılan Hastalık modifiye edici ajanlar yer alır. romatizmal hastalıklar, nörolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlar ve kalp damar ilaçları” ifadelerine yer verildi.

Bunun yanında antialerjik ve anafilakside kullanılan ilaçlar, zehirlenmelerde ve zehirlenmelerde kullanılan panzehirler ve diğer maddeler, bunamada kullanılan ilaçlar, enfeksiyon önleyici ilaçlar, bakteri önleyici ilaçlar, cüzzam önleyici ilaçlar, tüberküloz önleyici ilaçlar, antiviral ilaçlar, HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar, Hepatit B ve Hepatit C'de kullanılan ilaçlar" denildi.

Delhi'nin ilaç düzenleyicisi KR Chawla, "İlaçlar ve ilaçlar, DSÖ yönergelerine göre uzmanlar grubu tarafından incelenir ve sonuçlandırılır. Bunlar, esasen tüm devlet hastanelerinde toplu olarak depolanması gereken ilaçlardır. Hükümet kalite getiriyor." uygun fiyata ilaç."

Eylül ayında sağlık bakanı Mansukh Mandaviya, hükümetin temel ilaçlar listesini revize etmek ve bunları fiyat düzenlemesi altına almak için çalıştığını açıklamıştı. NLEM en son 2015 yılında 376 ilaçla revize edilmiştir.

Son Haberler