Açıklandı: Varun Dhawan'ın muzdarip olduğu vestibüler hipofonksiyon nedir?

Açıklandı: Varun Dhawan'ın muzdarip olduğu vestibüler hipofonksiyon nedir?
Vestibüler hipofonksiyonda iç kulağın dengeden sorumlu kısmı işlevsiz hale gelir.

İç kulakta yer alan ve sizi dengede tutmak için gözleriniz ve kaslarınızla işbirliği yapan vestibüler sistem NHS (National Health Service) Lanarkshire tarafından açıklanmaktadır. Vestibüler hipofonksiyon, denge sisteminizin iç kulak kısmı düzgün çalışmadığında ortaya çıkar.

Son zamanlarda, Bollywood oyuncusu Varun Dhawan, kişinin dengesini zayıflatan bir bozukluk olan Vestibüler hipofonksiyonu olduğunu açıkladı.

Vestibüler sistem arızalandığında, kişi baş dönmesi ve dengesizlik hisseder. İç kulak hipofonksiyonunun bir sonucu olarak. hastalar osilopsi (vestibülo-oküler refleksin kaybına bağlı olarak baş hareketiyle görme alanının hareket etmesi veya sallanması), baş dönmesi ve postüral dengesizlik yaşayabilir.

Tıp uzmanları, bu durumun başın her iki tarafını veya sadece bir tarafını (unilateral hipofonksiyon) (bilateral hipofonksiyon) etkileyebileceğini belirtmektedir. Vestibüler nörit, vestibüler schwannoma, Meniere hastalığı vb. gibi diğer tıbbi durumlar da tek taraflı hipofonksiyona katkıda bulunabilir.

Denge sistemi zarar gördükten sonra bilateral hipofonksiyon olabilir. Bilateral hipofonksiyon, belirli otoimmün hastalıkları ve doğuştan rahatsızlıkları olan kişilerde de ortaya çıkabilir.

Vestibüler hipofonksiyon, uzaysal hafızayı, öğrenmeyi ve yol bulmayı etkileyerek daha yüksek bilişsel işlevleri etkiler.

1) Yere bakmak için başınızı oturma pozisyonundan eğin ve ardından tavana bakmak için yukarı doğru eğin.

2) Başınızı yönlendirirken gözlerinizi yerde ve tavanda tutun.

3) Bunu on kez yapın. Durun ve semptomların geçmesi için yaklaşık 30 saniye bekleyin.

4) İki kez daha tüm prosedürü uygulayın.

Son Haberler