Araştırma: Kalp krizinden sonra insan kalbi kendi kendini onarabiliyor

Araştırma: Kalp krizinden sonra insan kalbi kendi kendini onarabiliyor
Vücudumuz kendi kendini onarma konusunda oldukça ustadır ve bilim adamları, bir kalp krizinden (miyokard enfarktüsü) sonra kalbin kendini nasıl iyileştirdiğini ayrıntılı olarak inceliyorlar. Kardiyovasküler problemler için daha iyi tedavilere yol açabilecek ipuçlarını bulmayı umuyorlar.

Yeni araştırmalar, vücudun ve lenfatik sistemin (bağışıklık sisteminin bir parçası) bağışıklık tepkisinin, kalp krizi sonrasında kalp kasına zarar vermesinin ardından kalbin kendini onarması açısından çok önemli olduğunu ortaya çıkardı.

Çalışmanın anahtarı, makrofajların , bakterileri yok edebilen veya yararlı iltihaplanma tepkilerini başlatabilen özel hücreler tarafından oynanan rolün keşfiydi. Araştırmacılar, kalp krizinden sonra olay yerine ilk müdahale eden kişiler olarak bu makrofajların VEGFC adı verilen belirli bir protein türü ürettiğini bildiriyor.

Illinois'deki Northwestern Üniversitesi'nden patolog Edward Thorp "Kalp krizinden sonra hasarlı veya ölü dokuyu 'yemek' için kalbe koşan makrofajların veya bağışıklık hücrelerinin, yeni lenfatik damarların oluşumunu tetikleyen ve iyileşmeyi destekleyen vasküler endotelyal büyüme faktörü C'yi (VEGFC) indüklediğini bulduk." diyor.

Araştırmacılar bunu bir Jekyll ve Hyde senaryosu olarak tanımlıyorlar: VEGFC üreten 'iyi' makrofajlar ve herhangi bir VEGFC üretmeyen 'kötü' makrofajlar, kalbe ve çevreleyen dokuya daha fazla zarar verebilecek bir pro-inflamatuar yanıta neden oluyor.

Kalbin kendini tamamen onarabilmesi için, ölmekte olan hücrelerin temizlenmesi gerekir - eferositoz olarak bilinen ve makrofajların önemli bir rol oynadığı bir süreç. Bu süreci laboratuardaki hücrelerde ve farelerde inceleyen ekip, Doğru tipte VEGFC üreten makrofajlar uygun bir onarım işi yaptı.

Gelecekteki araştırmaların bundan sonra bakabileceği şey, kalpteki yardımcı makrofajların sayısını nasıl artırıp, zarar veren makrofajların sayısını azaltıp hatta ortadan kaldırarak sağlıklı bir iyileşme şansını nasıl artıracağıdır.

Thorp , "Şimdiki zorluğumuz, kalp onarım sürecini hızlandırmak için ya VEGFC'yi yönetmenin ya da bu makrofajları daha fazla VEGFC'yi uyarmak için koaksiyel olarak kullanmanın bir yolunu bulmaktır" diyor .

İnsanlar kalp krizi geçirdiklerinde , kalbin vücuda kan pompalamayı sürdüremeyeceği kalp yetmezliği riski yüksek hale gelirler. Bu risk, beta blokerler gibi modern ilaçlarla azaltılabilir ama sıfırlanmaz.

Bilim adamları kardiyovasküler hastalıkların nasıl oluştuğuna ve kalp sorunları riskini nasıl daha erken teşhis edebileceğimize dair anlayışımızı geliştirmeye devam ederken , kalp yetmezliği yalnızca ABD'de her yıl yüz binlerce insanı öldürmeye devam ediyor .

Bunun gibi daha ileri çalışmalar, kalp krizine yanıt olarak meydana gelen biyolojik süreçlere - özellikle kalp kası onarımı için gerekli VEGFC proteinini tetiklemek için efferositoz sürecinin nasıl kullanıldığına - daha fazla ışık tutacaktır.

Northwestern Üniversitesi'nden vasküler biyolog Guillermo Oliver , "Erken müdahale etmek ve rotayı kalp onarımına sıfırlamak için bir kalp krizinden sonra kalp yetmezliğine ilerleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz" diyor.

Araştırma, Journal of Clinical Investigation'da yayınlandı .

Son Haberler