Artan sıcaklıklar yaşlılarda inme vakalarında artışa yol açıyor

Artan sıcaklıklar yaşlılarda inme vakalarında artışa yol açıyor
Araştırmacılar, yağmur mevsimi sırasında ve yağmur mevsiminden sonraki aylarda sıcaklık ve inme arasındaki ilişkiyi hesapladılar

Dünya liderleri küresel sıcaklığı düşürmek için iklim politikalarını tartışırken, yeni bir çalışma artan sıcak hava dalgası vakaları ile inme arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Cuma günü ESC Asia'da sunulan araştırmaya göre, sıcak hava dalgalarının meydana gelmesinin ardından acil hastane başvuruları arttı.

ESC Asia, Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC), Asya Pasifik Kardiyoloji Derneği (APSC) ve ASEAN Kardiyoloji Federasyonu (AFC) tarafından düzenlenen bilimsel bir kongredir.

Tsuyama Merkez Hastanesi ve Japonya Okayama Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Bilimleri Enstitüsü Epidemiyoloji Bölümü'nden Dr. Ryohei Fujimoto, "İklim değişikliği ve küresel ısınma dünya çapında bir sorun ve inme de önde gelen ölüm nedenlerinden biri" dedi.

"Çalışmamız, yaşlı yetişkinlerin sıcak havaya maruz kaldıktan sonra inmeye karşı daha duyarlı olabileceğini göstermektedir. Yalıtımlı konutlar ve klima gibi önleyici tedbirler, insanları bu zayıflatıcı ve yaşamı tehdit eden hastalıktan korumak için bir halk sağlığı önceliği olarak düşünülmelidir."

Çalışma özellikle Batı Japonya'da bir şehir olan Okayama'da gerçekleştirilmiş ve 3.367 sakini kapsamıştır. Araştırmacılar çalışmayı yüksek yaş grubundaki (65 yaş üstü) kişiler arasında yürütmüş ve bu kişilerin yağmur mevsimi sırasında ve yağmur mevsiminden birkaç ay sonra inme şikayetiyle hastanelere yaptıkları başvuruları takip etmiştir. Çalışmanın zaman aralığı 2012 ile 2019 arasında tutulmuştur.

Araştırmacılar, dış ortam sıcaklığı, bağıl nem, barometrik basınç ve çapı 2,5 mm'den küçük partikül maddelerin (PM2,5) ortalama atmosferik konsantrasyonuna ilişkin saatlik veriler yardımıyla çalışmalarını ölçmüşlerdir. Veriler, Japonya'nın Okayama şehrinin meteoroloji istasyonundan toplanmıştır.

Araştırmacılar yağmur mevsimi boyunca, bir ay sonra, iki ay sonra ve üç ay sonra sıcaklık ve inme arasındaki ilişkiyi hesaplamıştır.

Çalışma, en fazla felç vakasının yağmur mevsiminin bir ay sonrasında meydana geldiğine işaret etmektedir. Araştırmacılar, sıcaklıktaki her 1 derecelik artışta, felç nedeniyle acil servise başvurma olasılığının yaklaşık %35 arttığını iddia etti.

Çalışma aynı zamanda inme türünün ayrıntılarına da girmiştir. Sıcaklıktaki her 1 derecelik artışla birlikte hemorajik inme riski %24, iskemik inme riski %36 ve geçici iskemik atak riski %56 oranında artmıştır.

"Etki modifikasyonu" sonuçları da en güçlü şekilde yağmur mevsiminin bir ay sonrasında görülmüş ve inme olasılığı her derece ile birlikte %31 oranında artmıştır. Etki Modifikasyonu, maruziyet (sıcak hava sıcaklığı) ve sonuç (inme için acil durum ziyareti) arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarır ve bu ilişki üçüncü bir değişkene (yağmur mevsimi sırasında ve sonrasında) bağlı olarak farklı olabilir.

"İkinci analizin sonuçları, yağmur mevsiminden hemen sonraki çevresel koşulların sıcak hava ile inme arasındaki ilişkiyi yoğunlaştırdığını göstermektedir. Yüksek sıcaklıklara ek olarak, bu dönem güneş ışığı süresinde artış ve daha az yağmur ile karakterize edilir, bu da bulguları açıklayabilir," diye açıkladı Dr. Fujimoto.

"Çalışmamız, yaşlı yetişkinlerin sıcak dönemlerde, örneğin en yüksek sıcaklıklarda kapalı alanlarda kalarak serin kalmaya çalışmaları gerektiğini göstermektedir. Halk sağlığı sistemleri, yılın en sıcak aylarında halkın sıcaktan kaçması için serin alanlar sağlayarak yardımcı olabilir" diyerek sözlerini tamamladı.

Son Haberler