Artemis I görevi, Nasa'nın tarihi Ay lansmanından sonra sorunsuz bir başlangıç yaptı

Artemis I görevi, Nasa'nın tarihi Ay lansmanından sonra sorunsuz bir başlangıç yaptı
NASA yetkilileri, ay roketinin ilk test uçuşu sırasında şimdiye kadar iyi performans gösterdiğini söyledi

NASA'nın Artemis I görevi, Orion uzay aracını ay yörüngesine doğru hızlandıran tarihi bir roket fırlatmasıyla Çarşamba sabahının erken saatlerinde büyük bir adım attı.

Misyon, NASA'nın ayda sürekli bir insan varlığı yaratmayı ve daha derin uzay operasyonlarına geçmeyi amaçlayan Artemis programının bir parçası. 1972'den beri hiç kimse Ay yüzeyine inmedi.

Şimdi Orion, Dünya'ya geri dönmeden önce onu Ay'ın yaklaşık 40.000 mil ötesine götürecek bir yörüngeye doğru ve etrafında hareket ederken önümüzdeki haftalarda bir dizi testle karşı karşıya kalacak.

NASA Artemis misyonu Mike Sarafin'e göre, yaklaşık 26 gün sürmesi beklenen uçuş sırasında farklı aşamalarda Orion, radyasyona maruz kalacak, güneşten güç üretmek için güneş dizileri kullanacak ve iletişim sistemlerini test ederken, itme sistemi manevralar yürütecek. müdür.

Lockheed Martin Corp. yapımı uzay aracının aya ulaşması yaklaşık bir hafta sürecek ve ardından yörüngesinde yaklaşık bir hafta geçirecek.

Kalkıştan birkaç saat sonra verdiği brifingde Bay Sarafin, "Bunu günden güne ele almalıyız. İlerledikçe bir şeyler öğreneceğiz," dedi.

Bay Sarafin'e göre mühendisler fırlatmayla ilgili birkaç sorunu takip ettiler, ancak bunları nispeten zararsız olarak gördüler.

Genel olarak, NASA yetkilileri Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden 1:47 am ET'de ateşli bir patlama ile göreve başlayan roketin performansından memnun olduklarını söylediler.

Boeing Co. tarafından geliştirilen ve kısmen Northrop Grumman Corp.'un güçlendiricileriyle desteklenen roket, NASA'nın genel müfettişine göre yıllar içinde teknik zorluklarla, gecikmelerle ve maliyet aşımlarıyla karşı karşıya kaldı.

Daha yakın zamanlarda NASA, roketi süper soğuk sıvı hidrojenle doldurmaya çalışırken tanıdık bir sorunla mücadele etti. Bu itici gazın nispeten büyük bir sızıntısı, ajansı, ayrı bir sorunun Ağustos ayındaki bir denemeyi iptal etmesinden sadece birkaç gün sonra, Eylül ayı başlarında bir fırlatma girişimini iptal etmeye zorladı.

Ajansın Marshall Uzay Uçuş Merkezi'ndeki roket program yöneticisi John Honeycutt brifingde, SLS'nin uçtuğunu görmek "harika bir duygu. Yaptığı gibi performans göstermesi her zamankinden daha iyi hissettiriyor" dedi. "Geleli uzun zaman oldu."

Salı günü, NASA'nın Artemis I fırlatma ekibi, SLS sıvı hidrojen tankına nispeten kolay bir şekilde yakıt doldurmayı başardı. Bununla birlikte, tankı doldurmak için kullanılan bir valf daha sonra sızıntı yapmaya başladı ve teşkilatın, valfin cıvatalarını sıkmak için fırlatma rampasına üç kişilik sözde bir "kırmızı ekip" göndermesine neden oldu.

Yetkililer, onarımlarının başarılı olduğunu ve NASA'nın fırlatmaya devam etmesine izin verdiğini söyledi.

Yetkililer, NASA'nın Orion'dan çekilmiş ek Dünya fotoğraflarını ifşa etmeyi ve ilerlemesi hakkında başka güncellemeler sağlamayı planladığını söyledi. Ajans, Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde düzenlediği brifingde kararmış bir Dünya'nın fotoğrafını gösterdi.

Yürümekte olan görevle birlikte NASA, Artemis için gelecekte planlanan operasyonlarda da ilerlemeye devam ediyor.

Ajans Salı günü yaptığı açıklamada, şu anda 2027 için planlanan bir görev olan Artemis IV için astronotları ay yüzeyine taşımak için bir SpaceX Starship aracı kullanma anlaşmasını tamamladığını söyledi. NASA geçen yıl böyle bir operasyonu yürütmek için Elon Musk liderliğindeki uzay şirketini işe aldı. 2025'te

Ajans ayrıca yakın zamanda Lockheed Martin'den üç Orion gemisi daha sipariş ederken Boeing, gelecekteki Artemis uçuşları için SLS çalışmalarını hızlandırdığını söyledi.

Son Haberler