Ay Tutulması 2022: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler, zamanlamalar ve diğer ayrıntılara buradan göz atın

Ay Tutulması 2022: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler, zamanlamalar ve diğer ayrıntılara buradan göz atın
Tam ay tutulmaları, ay bir düğüm noktasına yaklaştığında meydana gelir ve dünya, güneş ışınlarının aya ulaşmasını engeller. Ve yılın son güneş tutulmasına tanık olmak için bu kez yapılması ve yapılmaması gerekenlere göz atın.

Dünya, bugün yani 8 Kasım 2022'de tam ay tutulmasına veya Chandra Grahan 2022'ye tanık olacak. Dolunayda, ay bir düğüme yaklaştığında, dünya güneş ışınlarının aya ulaşmasını engellediği için tam ay tutulmaları gerçekleşir.

NASA, bunun önümüzdeki üç yıl boyunca gerçekleşecek olan son tam ay tutulması olduğunu söyledi.

Astrofizikçi Debi Prasad Duari, Hindistan ve komşu Pakistan, Afganistan ve Rusya'nın bazı bölgelerinin yanı sıra Asya, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Kuzey Atlantik Okyanusu ve Pasifik Okyanusu'nun diğer bölgelerinde yaşayanların göksel olayı görebileceklerini söyledi.

Ayrıca Okuyun: Tam ay tutulması 2022: Parçalı ay tutulmasından farkı nedir?

İşte Ay tutulması sırasında güvenliğinizle ilgilenmek için yapılması ve yapılmaması gereken bazı şeyler.

doz

Ay tutulması olana kadar gıda ürünlerine lale yaprakları eklenmelidir.

Ayın yakında Rahu'nun kontrolünden çıkması için dua edin.

Tutulmadan önce ve sonra bedeninizi ve ruhunuzu arındırmak için kutsal bir banyo yapın.

yapılmaması gerekenler

Bir ay tutulması sırasında, genellikle içeride kalmanız ve herhangi bir yeni projeye veya faaliyete başlamaktan kaçınmanız önerilir.

Hamile kadınların ay tutulması sırasında dışarı çıkması, herhangi bir kumaşı kesmesi veya dikmesi, makas veya bıçak gibi keskin aletler taşıması veya doğmamış çocuğa zarar verebilecek diğer faaliyetlerin yanı sıra bıçak kullanması kesinlikle yasaktır.

İnanışa göre insanlar yemek yemekten kaçınırlar.

Tutulmayı çıplak gözlerinizle izlemekten kaçının

Ayrıca Okuyun: Tam ay tutulması 2022: İşte bu yıl kırmızı ayı görmek için son şans. 10 puan

Ay tutulması ne zaman ve nasıl izlenir

Tutulmanın gerçek saat saatleri, saat diliminize bağlıdır.

Prasad Duari, "Tutulma, ayın doğuşundan itibaren Hindistan'ın her yerinden görülebilecek, ancak başlangıç aşaması hem kısmi hem de tam tutulma görünmeyecek çünkü her iki olay da, Hindistan'ın her yerinde ay ufkun altındayken başlıyor" dedi. .

Tutulma 14:39 IST'de başlayacak ve bütünlük 15:46 IST'de başlayacak. Bütünlük 17:12 IST'de sona erecek, tutulmanın kısmi aşaması ise 18:19 IST'ye kadar devam edecek. Dolunay ilk olarak Arunaçal Pradeş'te görülecek.

Ay tutulması saat 17.27'de başlayacak ve 18.20'de sona erecek. Bugünkü tam ay tutulmasının süresi bir saat yedi dakika olacak.

Ay, Dünya'nın gölgesinin kuzey yarısını katediyor ve toplamın 86 dakika süreceği tahmin ediliyor. Orta tutulma 8 Kasım'da Evrensel Saatle (UT) 10:59'da, yeröteden yaklaşık altı gün önce, Ay yörüngesinde Dünya'dan en uzak olduğunda gerçekleşir. Sonuç olarak, tutulma sırasında Ay, yerberi konumundayken (Dünya'ya en yakın) olduğundan yüzde 7 daha küçük görünecek, ancak fark algılanamaz. Salı günkü tutulma, Mayıs ayında meydana gelenden biraz daha parlak olacak -- özellikle Ay'ın kuzey yarısında -- çünkü Ay, Dünya'nın gölgesinin karanlık merkezine o kadar yakın süzülmüyor.

İzleyicilerin tutulmayı hayranlıkla seyrederken bakabilecekleri pek çok hoş ekstra var. Bütünlük sırasında, Dünya'nın gölgesi Ay'ı, yıldızların kenarına kadar görülebilmesi için yeterince karartır. Buna ek olarak, Uranüs, tutulmadan sadece bir gün sonra, Güneş'ten Dünya'nın tam karşısında ve en yakın ve en parlak olduğu sırada muhalefete ulaşır. Ve tutulma gecesinde uzaktaki gezegen kırmızı renkli Ay'ın sol üst tarafında olacak - dürbün gezegenin soluk diskini ortaya çıkaracak. Ne kadar batıda olursanız, gezegen ile Ay arasındaki boşluk o kadar küçük olur. Ayrıca, Kuzey ve Güney Toros meteor yağmurları bu sıralarda zirveye ulaşır, bu nedenle tutulma gözlemcileri gece gökyüzünde hızla ilerleyen birkaç meteorla ıslah edilebilir.

Tutulmanın tüm aşamaları herkes için aynı anda gerçekleşir, ancak herkes tam tutulmayı göremez. Hava izin verirse, Kuzey Amerika'nın batısındaki gözlemciler, 8 Kasım sabahı olayın tamamına tanık olacak ve kısmi tutulma aşaması gece yarısından yaklaşık bir saat sonra başlayacak. Hawai'i'de tamamen tutulmuş olan Ay tam tepemizde olacak. Kıtanın orta kesimlerindeki izleyiciler bütünün tamamını ve son kısmi aşamaların çoğunu görecekler, Doğu Kıyısındakiler ise bütünlük sona ererken Güneş'in doğuşunu izleyebilecekler.

Güney Amerika, tutulmanın ilk aşamalarına bütünlüğe kadar tanık olurken, Orta Amerika gösterinin tadını biraz daha uzun süre çıkarabilir ve tüm aşamayı görebilir. Tutulma, orta ve doğu Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da akşamın erken saatlerinde meydana gelen bir olaydır ve Ay, ya daha önceki kısmi aşamalarda ya da bütünlük sırasında yükselir.

Tam bir ay tutulması sırasında meydana gelen olaylar, birçok insanın düşündüğünden daha karmaşık ve ilginçtir.

Ay'ın ön kenarı, Dünya'nın gölgesinin soluk dış kenarına giriyor: penumbra. Ay penumbranın yaklaşık yarısına gelene kadar muhtemelen hiçbir şey fark etmeyeceksiniz.

1. Kuzey Amerika'dan bakıldığında Ay'ın sol tarafında hafif bir kararmaya dikkat edin. Penumbral gölgeleme, Ay daha derine doğru hareket ettikçe güçlenir.

2. Penumbra, Ay'da duran bir astronotun Dünya'nın Güneş'in yüzünün sadece bir kısmını kapladığını göreceği bölgedir.

3. Ay'ın ön kenarı, Güneş'in tamamen gizlendiği Dünya'nın gölge konisi olan tam gölgeye girer. Ay diskinin ön kenarında dramatik bir kararma fark edeceksiniz. Bir teleskopla, tüm gökyüzü daha da kararmaya başlarken gölgenin kenarının bir ay özelliğini birbiri ardına yutmasını izleyebilirsiniz.

4. Ay'ın arka kenarı, tam tutulmanın başlangıcı için tam gölgeye doğru kayar. Ancak Ay tamamen kararmayacak: Yoğun turuncu veya kırmızı bir tonda parlayacağı kesin.

5. Bu neden? Dünya'nın atmosferi, kenarlarından sıyrılan güneş ışığını saçar ve büker (kırar) ve bir kısmını tutulmuş Ay'a yönlendirir. Bir ay tutulması sırasında Ay'da olsaydınız, o anda dünyayı çınlatan tüm gün doğumları ve gün batımlarının kırmızımsı ışığıyla çevrelenmiş karanlık bir Dünya tarafından gizlenmiş Güneş'i görürdünüz.

6. Kırmızı şemsiye ışıması bir tutulmadan diğerine oldukça farklı olabilir. Parlaklığını ve tonunu iki ana faktör etkiler. Birincisi, Ay'ın tam gölgenin içinden geçerken ne kadar derine girdiğidir; gölgenin merkezi kenarlarından daha koyu. Diğer faktör, Dünya atmosferinin durumudur. Yakın zamanda büyük bir volkanik patlama stratosferi ince bir küresel pusla kirlettiyse, bir ay tutulması koyu kırmızı, kül rengi kahverengi veya bazen neredeyse siyah olabilir.

7. Ek olarak, mavi ışık, kırmızı gün doğumu-gün batımı renklerini üreten daha kalın katmanların üzerinde, Dünya'nın berrak, ozon bakımından zengin üst atmosferi boyunca kırılır. Bu ozon mavisi ışık Ay'ı da renklendiriyor, özellikle gölgenin kenarına yakın yerlerde. Bu etkiyi görmek için dürbüne veya teleskopa ihtiyacınız olacak.

8. Ay yörüngesinde ilerlerken olaylar ters sırayla tekrar eder. Ay'ın kenarı yeniden güneş ışığına çıkarak bütünlüğü sona erdirir ve yeniden kısmi tutulmayı başlatır.

9. Ay'ın tamamı gölgeden kurtulduğunda, geriye yalnızca sonuncusu, gölgeli gölge kalır. Bir süre sonra, sıra dışı hiçbir şey kalmaz.

Etkinlik, her biri izlenecek farklı şeyler içeren beş aşamadan oluşuyor.

(ANI'den gelen girdilerle)

Son Haberler