Çalışma bulgularına göre bir sonraki Covid türü Omicron'dan daha tehlikeli olabilir

Çalışma bulgularına göre bir sonraki Covid türü Omicron'dan daha tehlikeli olabilir
Laboratuar çalışması, patojenin mutasyona uğramaya devam edebileceğini ve yeni bir varyantın, nispeten hafif omikron suşundan daha ciddi hastalık ve ölüme neden olabileceğini gösteriyor.

Altı ay boyunca bağışıklığı baskılanmış bir kişiden alınan koronavirüs numunelerini kullanan yakın tarihli bir laboratuvar çalışması, virüsün daha patojenik hale gelmek için evrimleştiğini ortaya çıkardı ve bu da yeni bir varyantın mevcut baskın omikron suşundan daha kötü hastalığa neden olabileceğini düşündürdü.

Araştırma Güney Afrikalı bir laboratuvar tarafından yürütüldü. Omikron suşunu aşılara karşı ilk kez 2021'de test edecek olan aynı laboratuvar tarafından yürütülen çalışmada, HIV ile enfekte bir kişiden alınan örnekler kullanıldı.

İlk başta virüs, omikron BA.1 suşu ile aynı seviyede hücre füzyonuna ve ölüme neden oldu, ancak geliştikçe bu seviyeler yükseldi ve Çin'in Wuhan kentinde tanımlanan koronavirüsün ilk versiyonuna benzer hale geldi.

Laboratuar çalışması, patojenin mutasyona uğramaya devam edebileceğini ve yeni bir varyantın, nispeten hafif omikron suşundan daha ciddi hastalık ve ölüme neden olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, çalışma henüz akran tarafından incelenecek ve yalnızca bir kişiden alınan numuneler üzerinde yapılan laboratuvar çalışmasına dayanmaktadır.

Çalışma, Durban'daki Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü'nde Alex Sigal tarafından yönetiliyor. Sigal ve diğer bilim adamları daha önce, her ikisi de başlangıçta Güney Afrika'da tanımlanan beta ve omikron gibi varyantların, HIV ile enfekte olanlar gibi bağışıklığı baskılanmış bireylerde evrimleşmiş olabileceğini öne sürdüler.

Bu bireylerin hastalığı atlatmasının uzun sürmesi, hastalığın mutasyona uğramasına ve antikorlardan kaçmada daha iyi hale gelmesine olanak tanıdığını belirttiler.

Araştırmacılar 24 Kasım'da yayınlanan bulgularında, analizin "uzun vadeli enfeksiyonda SARS-CoV-2 evriminin zayıflama ile sonuçlanması gerekmediğini gösterebilir" dedi.

Analiz, "Gelecekteki bir varyantın şu anda dolaşımda olan omikron suşlarından daha patojenik olabileceğini gösterebilir" dedi.

Almanya'nın en önde gelen virolog Christian Drosten'e göre, sıfır covid politikasının bugüne kadar sınırlı bulaşmaya sahip olduğu Çin'in, enfeksiyonlar tutulursa ve vakalarda büyük bir artış olursa yeni bir varyant ortaya çıkarabileceğine dair endişeler var.

Çin'deki Covid-19 aşı kapsamı yaşlılar arasında yüksek değil ve ülke, yalnızca yurt içinde yapılan ve Pfizer ve Moderna tarafından yapılanlar kadar etkili olmadığı kanıtlanan aşıları kullandı.

Çin şu anda, ilk olarak 2019'un sonlarında merkezi Wuhan şehrinde tespit edilen virüsün bulaşmasını durdurmaya çalışan tek büyük ülke.

Ülke, Pazartesi günü rekor düzeyde yüksek koronavirüs enfeksiyonları bildirdi ve yeni günlük vaka sayısı semptomsuz 36.525 dahil 40.347'ye yükseldi. Başkent Pekin, bugün 15 saatten 15:00'e (0700 GMT) kadar 2.086 yeni yerel Covid-19 vakası bildirdi.

Son Haberler