Çok şükür! Bin yıl boyunca asteroid çarpması olmayacak

Çok şükür! Bin yıl boyunca asteroid çarpması olmayacak
Asteroid gibi Uzay nesnelerinin yörüngeleri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, önümüzdeki 1.000 sene boyunca Dünya'mıza hiçbir şey çarpmayacak.

İnternette gezinirken, her ay Dünya'nın yakınından bir göktaşı veya başka bir cismin geçeceği haberleriyle karşılaşırız. Hatta bazı komplo teorileri, bu cisimlerin Dünya'ya çarpma ihtimalinin yüksek olduğundan bahseder.

Fakat bu sefer, önümüzdeki 1.000 yıl boyunca bunun gerçekleşmeyeceğini söyleyen iyi bir haberle karşı karşıyayız. NASA ve diğer gözlemevleri, Güneş Sistemi'nde keşfedilen her nesnenin yörüngesini izliyor ve özellikle "yakın Dünya nesneleri" (NEO'lar) olarak adlandırılan daha büyük boyuttaki nesneleri yakından takip ediyor. Çünkü bu nesneler, Dünya ile kesişirse yıkıcı etkilere neden olabileceği için dikkatle incelenmesi gerekiyor. Astrofizikçiler, nesnelerin gelecekteki yörüngelerini tahmin edebildikleri için, Güneş Sistemi'mizin bir bölümüne girip girmeyecekleri hakkında öngörüde de bulunabiliyor.

Astronomlar, bu zamana kadar nesnelerin gelecekteki yörüngelerini yaklaşık 100 yıl ileriye kadar tahmin edebildiler. NASA'nın açıkladığına göre, önümüzdeki 100 yıl içinde Dünya'ya 140 metreden daha büyük boyutta hiçbir asteroit çarpmayacak. Daha iyi bir haber ise; Colorado Üniversitesi'nde Oscar Fuentes-Muñoz önderliğindeki bir ekipten geliyor: Önümüzdeki 1.000 yıl içinde asteroitlerin yolunun Dünya ile kesişme ihtimali yok.

Daha uzun zaman ölçeklerinde bu tahmini yapmak kolay değil, çünkü yörünge belirsizlikleri sıklıkla yaşanabiliyor. Fakat ekibin aktardığına göre, bu sınırlamayı aşmak için Minimum Yörünge Kesişim Mesafesi'nin (MOID) gelişimi analiz ediliyor. MOID, bir asteroit veya kuyruklu yıldızın Dünya'nın yörüngesiyle en yakın noktada kesiştiği mesafeyi ifade ediyor. Bir cismin Dünya'ya olan potansiyel yakın geçişlerini ve çarpma riskini değerlendirmek için kullanılan önemli bir ölçüt olarak kabul ediliyor.

Bu yöntemi kullanarak, ekip gelecek 1.000 yıl içinde NEO'ların çoğunun gezegenimize çarpma olasılığını yok etti. Bize çarpması en muhtemel 7482 (1994 PC1) isimli nesnenin ise sadece %0.00151 olasılığı bulunuyor.

Tahminlere göre, 1 km üzerindeki nesnelerin %95'i keşfedilmiş durumda. Bu yüzden, henüz bulunamayan nesnelerden birinin doğrudan bize yöneliyor olma ihtimali de söz konusu. Ancak, büyük bir asteroidin Dünya'ya çarpma olasılığı oldukça düşük. Yine de NASA, her türlü olasılığa karşı hazırlık yapıyor. Geçtiğimiz yıl, DART görevi kapsamında bir uzay aracını asteroide çarptırarak, asteroidin yönünü değiştirmeyi başarmışlardı.

Son Haberler