Covid-19 depresyona mı yol açıyor? İşte bilmeniz gereken her şey

Covid-19 depresyona mı yol açıyor? İşte bilmeniz gereken her şey
Covid ve ruh sağlığı arasındaki bağlantıyı kanıtlamak için birçok çalışma yapıldı. .DSÖ'nün bir raporuna göre, Covid ruh sağlığı üzerinde ciddi bir etki yarattı ve dünya çapında kaygı ve depresyon vakalarının yüzde 25'ten fazla arttığını gösterdi.

Dünyadaki Covid vakaları azalmaya başlasa da yan etkileri azalmadı. New York Times'ın haberine göre, depresyon semptomları geliştirme riski, Covid'den kurtulduktan bir yıl sonrasına kadar yüksek kalıyor.

Covid ve ruh sağlığı arasındaki bağlantıyı kanıtlamak için birçok çalışma yapıldı. Bir DSÖ raporuna göre, Covid ruh sağlığını ciddi şekilde etkiledi ve dünya çapında kaygı ve depresyon vakalarının yüzde 25'ten fazla arttığını gösterdi. Çok sayıda çalışmanın bir şemsiye incelemesine dayanan brifing, dünyanın yalnızca 2020'de majör depresif bozukluk vakalarında yüzde 27,6'lık bir artış gördüğünü belirledi. Ayrıca Covid-19 salgınının ilk yılında dünya çapında anksiyete bozukluğu vakalarında yüzde 25,6'lık bir artış oldu.

Louis'deki Washington Üniversitesi'nde klinik bir epidemiyolog ve Gaziler İşleri St. Louis Sağlık Bakım Sisteminde araştırma ve geliştirme şefi olan Dr Ziyad Al-Aly'ye göre, New York Times'a koronavirüs hakkında gerçekten etkileyen bir şey olduğunu söyledi. beyin.

Dr Al-Aly, "Bu bir sismik olay" dedi. Bazılarının depresyona girdiğini, bazılarının felç, anksiyete, hafıza bozuklukları ve duyusal bozukluklar yaşayabildiğini, bazılarının ise nörolojik veya psikiyatrik rahatsızlıkları olmadığını da sözlerine ekledi.

Johns Hopkins Hastanesi'nde yoğun bakım hastalarıyla çalışan rehabilitasyon psikoloğu Meghan Hosye'nin New York Times'a verdiği demeçte, şiddetli Covid-19 semptomlarından muzdarip olan ve hastalıkları sırasında hastanede kalmak zorunda kalan hastaların depresyon şanslarının arttığını söyledi.

DSÖ raporuna göre, Kadınlar ve kızlar erkeklerden daha fazla etkilendi ve daha genç insanlar, özellikle 20-24 yaşları arasındakiler, yaşlı yetişkinlerden daha fazla etkilendi. Çalışma ayrıca, zihinsel bozukluklarla yaşayan kişilerin ağır hastalık ve Kovid'den ölüm riskinin arttığını gösterdi.

Ayrıca, yoğun uyku bozukluğu, sosyal izolasyon veya davranışlarda önemli bir değişiklik yaşayan hastaların, Covid-19'un fiziksel semptomları ortadan kalktıktan sonra depresyonla karşılaşma olasılığı daha yüksek olabilir.

Araştırmalar, koronavirüsün beyninizi etkileyebileceğini ortaya koydu. Aslında, hastaların üçte birinden fazlasının nörolojik semptomlar geliştirdiği görülmektedir. Harvard Tıp Fakültesi'nde psikiyatri eğitmeni olan Dr. Stephanie Collier, bu tür enfeksiyonların yanı sıra, salgının izolasyon, yalnızlık, işsizlik, finansal stres faktörleri vb.

"Antidepresan reçetesi fırladı, yakın partner şiddeti arttı ve özellikle genç yetişkinlerde intihar düşünceleri artıyor."

İlk iyileşmeden sonra günler veya haftalar boyunca düşük seviyede kalıyorsanız, bu bir depresyon belirtisidir. Hosey'e göre, günlük aktiviteleri engellemeye veya başkalarıyla ilişkileri olumsuz etkilemeye yol açan bitkinlik veya bunalmışlık hissi, depresyon belirtisi olabilir.

Bunun dışında bazıları üzüntü, ağlamaklılık, sinirlilik, iştahta veya kiloda değişiklikler, düşünmede veya konsantre olmada güçlük veya aşırı suçluluk, değersizlik veya umutsuzluk duyguları yaşayabilir.

Şiddetli depresyondan muzdarip olanlar da intihar duygusu geliştirebilir.

Bir profesyonele danışmak ideal bir yaklaşımdır. Hosey'e göre, "Depresyondan kurtulmak çok kişiselleştirilmiş bir süreçtir." Birçoğu kısa bir tedavi sürecinden sonra iyileşir, ancak aynı zamanda nüksetebilir. Ayrıca bazen tedavi görmeden de düzelebileceğini sözlerine ekledi.

İyi bir diyet, yeterli uyku da ruh sağlığı sağlık sorunlarını çözmek için küçük bir adım olabilir. Bazı araştırmalar, egzersiz ve meditasyonun da bazı durumlarda zihni iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Son Haberler