Covid aşısı yeniden bulaşmayı önleyebilir mi? Çalışma açıklıyor

Covid aşısı yeniden bulaşmayı önleyebilir mi? Çalışma açıklıyor
Enfekte kişilerin uzun süreli doğal bağışıklık geliştirdiği biliniyor ancak Finderup Nielsen ve ekibi, bu kişilerin hâlâ Covid-19 aşısından fayda sağlayıp sağlamadığını öğrenmek istedi.

Danimarka'daki Statens Serum Institut'ta Katrine Finderup Nielsen liderliğinde yürütülen yeni bir araştırmaya göre, hali hazırda Kovid-19 hastalığına yakalanmış kişiler, yeniden enfeksiyona karşı yaklaşık %60 ila %94 oranında koruma sağlayarak aşıdan fayda görüyor.

Çalışma, ANI raporlarına göre açık erişimli PLOS Medicine dergisinde bildirildi.

Aşılamanın, pandemi sırasında Covid-19 yayılmasını engellemek için mevcut en iyi araçlardan biri olduğu düşünülmektedir. Enfekte kişilerin uzun süreli doğal bağışıklık geliştirdiği biliniyor ancak Finderup Nielsen ve ekibi, bu kişilerin hâlâ Covid-19 aşısından fayda sağlayıp sağlamadığını öğrenmek istedi.

ANI'nin bildirdiğine göre araştırma ekibi, Danimarka'da yaşayan ve Ocak 2020 ile Ocak 2022 arasında test sonucu pozitif çıkan veya aşılanan kişileri içeren Danimarka kayıtlarından alınan Covid-19 enfeksiyonu ve aşılama verilerini analiz etti.

Araştırmaya göre veriler, Alfa, Delta ve Omicron dalgalarının her biri sırasında SARS-CoV-2 testi pozitif çıkan 200.000'den fazla kişiyi içeriyordu.

Araştırmacılar, bu insanları analiz ettikten sonra, önceden enfeksiyon geçirmiş kişiler için aşılamanın, yeniden enfeksiyona karşı Alfa döneminde %71'e, Delta döneminde %94'e ve Omicron döneminde %60'a kadar koruma sağladığını ve korumanın dokuza kadar sürdüğünü söyledi. ANI raporlarına göre aylar.

Ancak yazarlar, mevcut çalışmanın Covid-19 aşısının ölüm ve hastaneye yatış gibi ağır sonuçlara karşı koruma sağlayıp sağlamadığını belirlemek için çok kısa olduğuna da dikkat çekti. Bu nedenle, daha uzun takip süreli çalışmaların bu soruyu cevaplamak için önemli olacağını da sözlerine eklediler.

Finderup Nielsen, "Çalışmamızda, SARS-CoV-2 yeniden enfeksiyonuna karşı önemli bir aşı etkinliği bulduk ve bu, doğal bağışıklıkla korunabilecek kişiler için de aşılamanın önemini gösteriyor" dedi.

(ANI girişleriyle)

Son Haberler