COVID burun spreyleri bir gün enfeksiyonu önleyebilir ve tedavi edebilir. İşte bilimin geldiği nokta

COVID burun spreyleri bir gün enfeksiyonu önleyebilir ve tedavi edebilir. İşte bilimin geldiği nokta
COVID'e neden olan virüs SARS-CoV-2'ye karşı bağışıklık tepkimizi artıracak aşılarımız var. COVID'i tedavi etmek için evde (ve hastanede) alabileceğiniz ilaçlarımız var. Şimdi araştırmacılar yeni bir şey deniyorlar.

COVID'e neden olan virüs SARS-CoV-2'ye karşı bağışıklık tepkimizi artıracak aşılarımız var. COVID'i tedavi etmek için evde (ve hastanede) alabileceğiniz ilaçlarımız var. Şimdi araştırmacılar yeni bir şey deniyorlar.

İlk etapta virüsün vücuda girmesini durduran ilaçlar geliştirmek istiyorlar. Bu, virüsün burundaki hücrelere yapışmasını durduran burun spreylerini içerir.

Diğer araştırmacılar, burun spreylerinin virüsün burunda çoğalmasını durdurma veya burnu vücuda girmek için düşmanca bir yer haline getirme potansiyeline bakıyorlar.

İşte bilimin geldiği nokta ve bundan sonra ne bekleyebileceğimiz.

Adından da anlaşılacağı gibi "viral abluka", SARS-CoV-2'yi engellemeye dayalı basit bir önermedir. Yani bir şey yoluna çıkarsa virüs bir hücreye tutunamaz ve size bulaşamaz.

SARS-CoV-2 bir solunum virüsü olduğundan, bu tür ilaçları, virüsün esas olarak vücuda - burun yoluyla, burun spreyi şeklinde - girdiği yerlere vermek mantıklıdır.

Dünyada bu kavram üzerinde çalışan çeşitli gruplar var. Bazı araştırmalar hala laboratuvarda yürütülmektedir. Bazı ajanlar ön insan denemelerine ilerledi. Hiçbiri henüz yaygın kullanım için mevcut değil.

Heparin, kanı inceltmek için onlarca yıldır kullanılan yaygın bir ilaçtır. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, heparinin burun yoluyla verildiğinde, virüsün burun hücrelerine bağlanmasını önlemede güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, heparinin virüsün kendisine bağlandığına ve virüsün bulaşmaya çalıştığı hücrelere yapışmasını durdurduğuna inanıyor.

Melbourne merkezli çok sayıda araştırma merkezi ve Oxford Üniversitesi arasındaki işbirliğiyle Victoria'da bir klinik deney yürütülüyor.

Covixyl-V (etil lauroil arginin hidroklorür), geliştirilmekte olan başka bir burun spreyidir. Virüsün bulaşmasını önlemek için hücre yüzeyini bloke ederek veya değiştirerek COVID'i önlemeyi amaçlar.

Bu bileşik, çeşitli viral enfeksiyonlarda kullanım için araştırılmıştır ve hücrelerde ve küçük hayvanlarda yapılan erken çalışmalar, SARS-CoV-2'nin bağlanmasını önleyebileceğini ve genel viral yükü azaltabileceğini göstermiştir.

Deniz yosunundan elde edilen bu molekül, virüsün solunum yolu hücrelerine girişini bloke ederek etki gösterir.

Yaklaşık 400 sağlık çalışanı üzerinde yapılan bir araştırma, bir burun spreyinin COVID insidansını yüzde 80'e kadar azaltabileceğini öne sürüyor.

Bu, SARS-CoV-2'ye bağlanarak virüsün burundaki hücrelere yapışmasını engelleyen tasarlanmış bir antikordur.

Bir burun ve ağız (ağız) spreyi, güvenliği değerlendirmek için klinik bir deneydedir.

Bu, yüklü parçacıklar içeren bir gazdır. Düşük sıcaklıklarda, bir hücrenin yüzeyini değiştirebilir.

Laboratuar tabanlı bir çalışma, normalde virüsün bağlanmasına izin verecek olan cilt üzerindeki reseptörlerin gaz değişiklikleri ifadesini göstermektedir. Bu, daha az SARS-CoV-2 bağlanması ve enfeksiyonu ile sonuçlanır.

Bilim adamları artık bu teknolojinin SARS-CoV-2 enfeksiyonunu önlemek için bir burun spreyine uyarlanabileceğini düşünüyor.

Bir başka taktik de virüsün burunda çoğalmasını durduran burun spreyleri geliştirmek. Araştırmacılar viral RNA'ya bağlanan genetik parçalar tasarlıyorlar. "Kilitli nükleik asit antisens oligonükleotitleri" (veya kısaca LNA ASO'lar) olarak bilinen bu parçalar, işe meşhur bir anahtar koyar ve virüsün çoğalmasını durdurur. Buruna iletilen bu genetik parçaların bir spreyi, burunda virüs çoğalmasını azalttı ve küçük hayvanlarda hastalığı önledi.

Üçüncü bir strateji, virüs için daha az misafirperver hale getirmek için burun ortamını değiştirmektir.

Bu, nem seviyelerini (tuzlu su ile) değiştirmek için bir burun spreyi kullanmak, pH'ı değiştirmek (burnu daha asidik veya alkali hale getirmek) veya virüs öldürücü bir madde (iyot) eklemek olabilir. Salin, virüsü basitçe yıkayarak burundaki SARS-CoV-2 miktarını azaltabilir. Hatta bir çalışma, salin nazal irrigasyonun COVID hastalığının şiddetini azaltabileceğini bulmuştur. Ancak tuzlu su spreyleri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Avustralya liderliğindeki bir araştırma, iyot bazlı bir burun spreyinin burundaki viral yükü azalttığını buldu. Daha fazla klinik çalışma planlanmaktadır.

Bir çalışma, okaliptüs ve karanfil yağları, potasyum klorür ve gliserol gibi bileşenler içeren bir test spreyi kullandı. Amaç virüsü öldürmek ve virüsün tutunmasını önlemek için burnun asitliğini değiştirmekti.

Bu yeni formülasyon, laboratuvarda ve bir klinik deneyde test edilmiş ve plasebo kontrollerle karşılaştırıldığında güvenli olduğunu ve enfeksiyon oranını yaklaşık yüzde 34'ten yüzde 13'e düşürdüğünü göstermiştir.

Şimdiye kadar COVID için burun spreyleri hakkında umut verici verilere rağmen, en büyük engellerden biri spreyleri burunda tutmaktır. Bunun üstesinden gelmek için, çoğu spreyin günde birkaç kez, bazen birkaç saatte bir uygulanması gerekir.

Şimdiye kadar bildiklerimize göre, burun spreyleri tek başına COVID'i yenmeyecek. Ancak klinik deneylerde güvenli ve etkili oldukları gösterilirse ve yasal onay alırlarsa, bunu önlemeye yardımcı olacak başka bir araç olabilirler.

Son Haberler