'COVID hala öngörülemez...': Çin'deki başka bir virüs dalgasının ortasında eski DSÖ baş bilim adamı

'COVID hala öngörülemez...': Çin'deki başka bir virüs dalgasının ortasında eski DSÖ baş bilim adamı
Eski DSÖ baş bilim adamı, COVID virüsünün bundan sonra ne yapacağı konusunda hala bir öngörülemezlik unsuru olduğunu söyledi.

Koronavirüs, 2019'un sonlarında ilk izlendiğinden bu yana önemli ölçüde gelişti. Aşılama girişimleri ve Omicron'un ortaya çıkışı sayesinde, oldukça ölümcül bir virüs olmaktan artık daha az ölümcül hale geldi. Bununla birlikte, eski Dünya Sağlık Örgütü (WHO) baş bilim adamı Soumya Swaminathan, "omikron geldiği için şanslı olduğumuzu" ancak koronavirüsün hala "öngörülemezlik unsuruna" sahip olduğunu iddia etti.

Omicron hakkında konuşan Swaminathan, Indian Express'e şunları söyledi: "Son 10 veya 11 ayda Omicron geliştiği için şanslıyız. Ve şu anda takip ettiğimiz yaklaşık 300 Omicron alt soyuna sahibiz. daha bulaşıcı olacak şekilde gelişmeye devam ediyorlar, her yeni bir suş kaptığınızda, bir öncekini solluyor ve yeni bir enfeksiyon dalgasına kapılıyorsunuz. Ancak bu, artan ölümlere dönüşmedi."

"Ancak virüsün bundan sonra ne yapacağı açısından, hala bir öngörülemezlik unsuru var."

Ve ayrıca, "Bu yeni bir virüs, hala gelişiyor, hala uyum sağlıyor. Hala dikkatli olmamız gerekiyor" diyor.

Bu yorum, Çin'in yeni COVID vakalarında büyük bir artış gördüğü bir zamanda geldi. Cuma günü bildirilen 32.695 ile ülke genelinde günlük COVID-19 vakaları rekor seviyeye ulaşıyor. Bunların 1.860'ı Pekin'deydi, ancak bunların çoğu asemptomatikti.

Geçen ay, BM sağlık kurumu bize COVID ile ilgili acil durumların yakında sona erebileceğini hatırlattı, ancak yine de burada. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının "bizi daha önce de şaşırttığını ve yine pekala Mayıs'ı da şaşırttığını" söyledi.

Vakalar küresel olarak azalmaya başlasa da, ülkelerin hala tetikte olmaları ve en savunmasız nüfuslarını aşılatmak için zorlamaları gerekiyor. DSÖ komitesi, "Kamu algısı, pandeminin dünyanın bazı bölgelerinde sona erdiği yönünde olsa da, dünya nüfusunun sağlığını olumsuz ve güçlü bir şekilde etkilemeye devam eden bir halk sağlığı olayı olmaya devam ediyor" dedi.

Bu arada, Birlik sağlık bakanlığının Pazartesi günü yaptığı bir güncellemede, Hindistan'ın aktif covid vaka sayısı son 24 saatte 291 yeni koronavirüs enfeksiyonu bildirilerek 5.123'e düştü. 2020'nin başlarındaki pandemiden bu yana ülkede şimdiye kadar bildirilen toplam vaka sayısı 4,46 crore covid olurken, ölü sayısı 530.614 oldu.

Son Haberler