Covid'in kalp kaynaklı ölümleri altı kat artırdığını iddia edildi

Covid'in kalp kaynaklı ölümleri altı kat artırdığını iddia edildi
Afrika'nın en büyük sağlık sigortacısı, birimlerinden birinin müşterileri arasında Covid-19 salgını sırasında kalple ilgili ölümlerin sayısının altı kattan fazla arttığını söyledi.

Johannesburg merkezli Discovery Ltd'nin yarım milyondan fazla müşterisi olan birimi Discovery Employee Benefits, Haziran ayına kadar 112 kişinin kardiyovasküler komplikasyonlardan öldüğünü söyledi. Bloomberg'e verilen rakamlara göre, Güney Afrika'da ilk koronavirüs vakasının kaydedilmesinden önceki iki yılda bu sayı yılda 17 idi.

Discovery Employee Benefits'in ürün müdürü Guy Chennells yaptığı ayrı bir açıklamada "Yıllık hasar verilerimizin analizi, müşteri tabanımız arasında kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili ölümlerin görülme sıklığında gözle görülür ve endişe verici bir artış olduğunu ortaya koyuyor" dedi. Ayrıca "kanserden ölümlerin görülme sıklığında da bir artış oldu" dedi.

Discovery, ölümlerdeki artışı pandemi sorunlarının bir araya gelmesine bağladı. Bunlar arasında uzun Covid, solunum yolu hastalığı enfeksiyonunu takip edebilen bir dizi fiziksel rahatsızlık, bu süre zarfında tıbbi kontrollerde %50 azalma ve insanların daha az egzersiz yapması yer alıyor.

Güney Afrika 2020 ve 2021 yıllarında ciddi koronavirüs enfeksiyonu dalgaları yaşadı ve insanların hareketlerini kısıtlayan bir dizi kısıtlayıcı karantina uyguladı. Yine de, sayıyı tarihsel bir ortalamaya göre ölçen aşırı ölüm verilerine göre her 500 Güney Afrikalıdan biri hastalıktan hayatını kaybetti.

Pandemi öncesinde ayda iki olan kanser ölümlerinin pandemi sırasında yaklaşık altıya yükseldiği belirtildi. Chenells, bunun pandemi sırasında insanların değerlendirilmemesinden ve taranmamasından kaynaklandığını söyledi.

Bölümdeki müşteriler arasında kalpten ölümler Haziran 2021'e kadar olan yılda 31'e yükseldi ve bir sonraki yıl neredeyse dört katına çıktı.

Son Haberler