Diyabet, kanser için enjeksiyonlar yakında gereksiz hale gelebilir; işte nasıl

Diyabet, kanser için enjeksiyonlar yakında gereksiz hale gelebilir; işte nasıl
ABD'deki bir üniversitedeki araştırmacılar, diyabet ve kanser hastalarının hastalıklarını iğne ve enjeksiyon yerine hap kullanarak yönetmelerinin yolunu açtı.

ABD'deki bir üniversitedeki araştırmacılar, diyabet ve kanser hastalarının hastalıklarını iğne ve enjeksiyon yerine hap kullanarak yönetmelerinin yolunu açtı.

Bu hastalıklara yönelik bazı ilaçlar suda çözünerek, yiyecek ve içecekleri işleyen bağırsaklardan geçmelerini imkansız hale getirir. Sonuç olarak, bu ilaçlar ağızdan alınamaz.

Ancak Riverside'daki California Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bu ilaçlara yapıştırılabilen ve bağırsaklardan kan dolaşımına girmelerini sağlayan kimyasal bir "etiket" geliştirdiler.

Bir protein parçasına benzeyen küçük bir peptit etiketi oluşturur. Araştırmayı yöneten UCR kimya profesörü Min Xue, "Nispeten küçük moleküller oldukları için, onları ilaçlara veya diğer ilgili moleküllere kimyasal olarak bağlayabilir ve bu ilaçları ağızdan vermek için kullanabilirsiniz" dedi.

Xue, "Bu peptidin hücrelere girmesini beklemiyorduk. Bizi şaşırttı," dedi. "Her zaman bu tür bir kimyasal etiket bulmayı istedik ve sonunda şans eseri oldu."

Xue'ye göre bu bulgu araştırmacıları şaşırttı, çünkü daha önce bu tür bir teslimat etiketinin negatif yüklü hücrelere kabul edilmesi için pozitif yükler taşıması gerektiğini düşünmüşlerdi. Nötr peptit etiketi EPP6 ile yaptıkları araştırma, bu varsayımı çürütüyor.

Xue grubu, peptidin vücutta hareket etme kapasitesini farelere uygulayarak test etmek için Kai Chen'in Güney Kaliforniya Üniversitesi'ndeki Keck Tıp Okulu'ndaki grubuyla işbirliği yaptı. Ekip, USC'de bulunan tüm vücut röntgenine benzer bir yöntem olan PET taraması kullanarak peptidin nihayetinde hayvanların organlarına kan yoluyla nasıl girdiğini belgeledi.

Ekip şimdi, etiketin çeşitli ilaçlara eklendiğinde aynı şeyi başarabildiğini, etiketin ağız yoluyla dağıtım yoluyla dolaşım sistemlerini başarıyla geçtiğini kanıtladıktan sonra göstermeyi amaçlıyor. Xue, "çok ikna edici" olan ön bulguların, bunu daha ileriye götürebileceğimiz konusunda bize umut verdiğini de sözlerine ekledi.

İnsülin gibi çok sayıda ilaç enjeksiyon gerektirir. Bilim adamları, yaklaşan test serilerinin bu durumu tersine çevireceği ve bu etiketi çok çeşitli ilaçlara ve kimyasallara ekleyerek bu moleküllerin vücuttaki akış şeklini değiştirmelerine olanak sağlayacağı konusunda iyimserler.

Xue, "Bu keşif, zaten hastalıkla boğuşan insanların üzerindeki yükü kaldırabilir" dedi.

Son Haberler