DSÖ, maymun çiçeği adını 'MPOX' olarak yeniden adlandırabilir: Rapor

DSÖ, maymun çiçeği adını 'MPOX' olarak yeniden adlandırabilir: Rapor
ABD'de yayınlanan bir gazete haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), virüsü yok etmek için maymun çiçeği adını 'MPOX' olarak değiştirmek istiyor

ABD merkezli The Politico gazetesi, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) virüsün damgasını kaldırmak için maymun çiçeği adını "MPOX" olarak değiştirmek istediğini bildirdi. Biden yetkililerinin, DSÖ'nün adını değiştirmesini özel olarak talep ederek artan bir baskı uygulamaya başladığı söylendi. Ayrıca, seçimin Çarşamba günü kamuoyuna açıklanabileceği belirtildi.

Durum hakkında bilgisi olan kişilerin aktardığı bir Politico raporuna göre Washington, virüsün adının damgalamayı derinleştirmesinden ve ülkenin aşılama kampanyasını etkilemesinden endişe duyuyor.

Maymun çiçeği vakaları, endemik olmayan ülkelerde Mayıs 2022'nin başından beri belgelenmiştir ve bazı endemik ülkelerde hala belgelenmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan veriler, ABD'de 30.000'e yakın enfeksiyon olduğunu gösteriyor.

Maymun çiçeği virüsünün endemik olduğu Batı veya Orta Afrika'nın aksine, seyahat geçmişlerine sahip doğrulanmış vakaların çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika'ya yapılan ziyaretlerden bahsediyor.

Şimdiye kadar bildirilen vakaların çoğu, birinci veya ikinci basamak sağlık kuruluşlarındaki cinsel sağlık veya diğer sağlık hizmetleri aracılığıyla keşfedildi ve münhasıran olmamakla birlikte birincil olarak erkeklerle seks yapan erkekleri kapsıyordu.

DSÖ tarafından geçen ay yapılan bir açıklamaya göre, maymun çiçeği, Uluslararası Öneme Sahip Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) için Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nün (UST) gerekliliklerini karşılamaya devam ediyor.

DSÖ yaptığı açıklamada, "Acil Durum Komitesi, davranışsal müdahalelerin ve aşıların etkinliği hakkında ortaya çıkan bilgiler de dahil olmak üzere, son toplantıdan bu yana çok ülkeli maymun çiçeği salgınına küresel yanıtta bazı ilerlemeler kaydedildiğini kabul etti."

Bu, UST Acil Durum Komitesi'nin çok ülkeli maymun çiçeği salgınıyla ilgili üçüncü toplantısını takip ediyor.

Bölgesel düzeyde risk, Amerika'nın DSÖ bölgesinde yüksek olarak kabul edildi, Avrupa bölgesinde yüksekten orta seviyeye düştü, Afrika, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Asya'nın DSÖ bölgeleri için orta seviyede kaldı. ve DSÖ'ye göre Batı Pasifik bölgesinde düşük kalıyor.

(ANI'den gelen girdilerle)

Son Haberler