DSÖ, maymun çiçeği adının 'MPOX' olarak değiştirildiğini doğruladı

DSÖ, maymun çiçeği adının 'MPOX' olarak değiştirildiğini doğruladı
Dünya Sağlık Örgütü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Monkeypox'un mevcut addan kaynaklanan damgalamayı önlemek amacıyla İngilizce olarak MPOX olarak yeniden adlandırılacağını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, maymun çiçeğinin mevcut adla ilgili damgalanmayı önlemek için İngilizce olarak MPOX olarak yeniden adlandırılacağını duyurdu. Maymun çiçeğine neden olan virüs ilk olarak 1958'de Danimarka araştırma maymunlarında keşfedildi, dolayısıyla "maymun çiçeği" adı verildi, ancak hastalık çeşitli hayvanları etkileyebilir ve en yaygın olarak kemirgenler etkilenir.

BM sağlık dairesi, "Küresel uzmanlarla yapılan bir dizi istişarenin ardından, DSÖ, maymun çiçeği ile eşanlamlı olarak yeni bir tercih edilen terim olan" MPOX "u kullanmaya başlayacak. "Maymun çiçeği" aşamalı olarak kaldırılırken her iki isim de bir yıl boyunca aynı anda kullanılacaktır." Bir açıklamada.

Ayrıca, "DSÖ, iletişimlerinde MPOX terimini benimseyecek ve mevcut ismin ve yeni ismin benimsenmesinden kaynaklanan devam eden olumsuz etkileri en aza indirmek için başkalarını bu tavsiyelere uymaya teşvik edecektir."

Hastalık insanlarda ilk olarak 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde tanımlandı ve o zamandan beri insanlara bulaşma, esas olarak az sayıda endemik Batı ve Orta Afrika ülkesiyle sınırlı kaldı.

Ancak Mayıs ayında ateş, kas ağrıları ve çıbanı andıran büyük deri lezyonlarına neden olan hastalık vakaları, en çok başka erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerde olmak üzere tüm dünyaya hızla yayılmaya başladı.

Daha önce ABD merkezli The Politico gazetesi, EHO'nun virüsün damgasını kaldırmak için maymun çiçeği adını "MPOX" olarak değiştirmek istediğini bildirmişti.

Bu yıl, 110 ülke DSÖ'ye 81.107 vaka ve 55 ölüm bildirdi.

(AFP'den gelen girişlerle)

Son Haberler