Dünya Meteoroloji Örgütü uyardı: Korkutan sıcaklık geliyor, El Niño kasıp kavuracak!

Dünya Meteoroloji Örgütü uyardı: Korkutan sıcaklık geliyor, El Niño kasıp kavuracak!
Dünya, El Niño sıcaklığıyla daha da kavrulacak. Giderek artan sıcaklıklara bir yenisi daha ekleniyor, Dünya Meteoroloji Örgütü'nden korkutan uyarı.

İklim krizi, buzulların erimesi ve her geçen gün etkisini gösteren küresel ısınma... Dünya büyük tehlike altında ve bunlara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

Son olarak Dünya Meteoroloji Örgütü El Niño sıcaklığının geleceğini duyurarak önemli uyarıda bulundu. Fakat bu sıcaklık geldiğinde dünyaya etkisini fazlasıyla gösterecek.

El Nino sıcaklıkları için uzmanlardan uyarı

The Verge’ün aktardığı habere göre WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas verdiği bir demeçte, El Niño ve iklim değişikliğinden gelen bu bire iki yumruğun "küresel sıcaklıkları bilinmeyen bir bölgeye itmesinin beklendiğini" söyledi. Diğer yanadan "Bunun sağlık, gıda güvenliği, su yönetimi ve çevre için geniş kapsamlı sonuçları olacak. Hazırlıklı olmamız gerekiyor’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Uzmanlara göre El Niño sıcaklıkları, Pasifik Okyanusu'nda meydana gelen ve küresel iklim üzerinde önemli etkileri olan bir olaydır. El Niño, Pasifik Okyanusu'nun doğu ve orta kesimlerinde yüzey sıcaklığının normalden yaklaşık 0.5°C veya daha fazla artmasıdır. Bu sıcaklık artışı, okyanus akıntılarını, atmosfer basıncını ve rüzgar sistemlerini değiştirir. El Niño olayları genellikle 2 ila 7 yılda bir ortaya çıkar ve 9 ila 12 ay kadar sürebilir.

Kaynak: The Verge
Derleme: Veteknoloji.net

Son Haberler