Elon Musk 'Neuralink' için tarih verdi: İnsanlara beyin çipi çok yakında takılıyor

Elon Musk 'Neuralink' için tarih verdi: İnsanlara beyin çipi çok yakında takılıyor
Beyin-makine arasında bağ kurduran Neuralink'in, geçtiğimiz haftalarda insanlı denemelere geçeceği açıklanmıştı. Elon Musk, beyin çipinin insanlı testler için gerçekleşeceği tarihi açıkladı.

Sahip olduğu şirketlere farklı alanlarda büyük işlere imza atan Elon Musk, SpaceX ile uzaya hakim olurken, Tesla ile elektrikli otomobil pazarına, Twitter'la da sosyal medyada önemli işler yapıyor.

Ancak Musk'ın en önemli projelerinden biri beyin çipi. Neuralink şirketiyle birkaç yıldır yoğun mesai harcayan ve kritik virajları dönen Musk, FDA'dan insanlı testler için onay almıştı. Şimdi ise beyin çipinin insanlarda ne zaman test edileceği Musk tarafından açıklandı.

Elon Musk'tan 'Neuralink' açıklaması

Reuters'in aktardığına göre Musk, Paris'te düzenlenen VivaTech etkinliğinde konuşma yaptı. Pek çok konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ünlü milyarder, merak edilen Neuralink sorusunu da yanıtsız bırakmadı.

Musk'a göre Neuralink'in insanlı test denemeleri bu yıl, yani 2023'ün sonundan önce başlatılması planlanıyor. İlk vakalar bu yıl içinde olacak gibi görünüyor diyen Musk, bu proje için oldukça sabırsız.

c586d05ac125a1b.jpg

Musk, Neuralink insan denemelerinin başlamak üzere olduğunu ilk kez ima etmiyor. Ancak geçen ay beyin implantı şirketinin ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden "insanda ilk klinik çalışmasını" yürütmek için gerekli izni aldı. Ek olarak Neuralink, Twitter'da işe alımın henüz başlamadığını ve daha fazla bilginin yakında geleceğini aktardı.

Son Haberler