Elon Musk'ın bir sonraki hedefi: Görme yeteneğini geri kazanmak, 6 ay içinde insan denemelerini bekliyor

Elon Musk'ın bir sonraki hedefi: Görme yeteneğini geri kazanmak, 6 ay içinde insan denemelerini bekliyor
Elon Musk'ın Neuralink'i, insan gözü görme restorasyon projesi kapsamında insan denemeleri yapmak için USFDA onayı almayı bekliyor. Şirket, altı ay içinde insan klinik deneylerine başlayacak

Elon Musk Çarşamba günü yaptığı açıklamada, beyin çipi şirketi Neuralink tarafından geliştirilen bir kablosuz cihazın altı ay içinde insan klinik denemelerine başlamasının beklendiğini ve hedeflenen ilk uygulamalarından birinin görüşü geri getirmek olduğunu söyledi.

Şirket, engelli hastaların tekrar hareket etmesini ve iletişim kurmasını sağlayabileceğini söylediği beyin çipi arayüzleri geliştiriyor. Merkezi San Francisco Körfez Bölgesi ve Austin, Teksas'ta bulunan Neuralink, insanlarda klinik deneylere başlamak için ABD düzenleyici onayı ararken son yıllarda hayvanlar üzerinde testler yürütüyor.

"Bir insana bir cihaz yerleştirmeden önce son derece dikkatli ve iyi çalışacağından emin olmak istiyoruz, ancak bence evraklarımızın çoğunu FDA'ya sunduk ve muhtemelen yaklaşık altı ay içinde elimizde olması gerektiğini düşünüyoruz. Bir insandaki ilk Neuralink," dedi Musk, cihazda çok beklenen bir genel güncelleme sırasında.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Reuters'in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Musk, Neuralink cihazı tarafından hedeflenen ilk iki insan uygulamasının görüşün geri kazanılması ve bunu yapamayan insanlarda kasların hareket etmesinin sağlanması olacağını söyledi. "Birisi hiç görmemiş olsa bile, sanki kör doğmuş gibi, yine de görmeyi geri getirebileceğimize inanıyoruz" dedi.

Etkinlik başlangıçta 31 Ekim olarak planlanmıştı ancak Musk herhangi bir sebep göstermeden sadece birkaç gün önce erteledi.

Neuralink'in bir yıldan uzun bir süre önce halka açık son sunumu, yalnız düşünerek bilgisayar oyunu oynayan beyin çipli bir maymunu içeriyordu.

Elektrikli araç üreticisi Tesla, roket şirketi SpaceX ve sosyal medya platformu Twitter'ı da yöneten Musk, Mars'ta koloni kurmak ve insanlığı kurtarmak gibi yüce hedefleriyle tanınıyor. 2016 yılında başlattığı Neuralink için de hedefleri aynı büyüklükte.

Beynin karmaşık elektronik cihazları kontrol etmesine izin verecek ve sonunda felçli kişilerin motor fonksiyonlarını yeniden kazanmalarına ve Parkinson, demans ve Alzheimer gibi beyin hastalıklarını tedavi etmelerine izin verecek bir çip geliştirmek istiyor. Ayrıca beyni yapay zeka ile birleştirmekten bahsediyor.

Ancak Neuralink programın gerisinde kalıyor. Musk, 2019 sunumunda 2020'nin sonuna kadar yasal onay almayı hedeflediğini söyledi. Daha sonra 2021'in sonlarında bir konferansta bu yıl insan denemelerine başlamayı umduğunu söyledi.

Mevcut ve eski çalışanlar, Neuralink'in insan denemelerine başlamak için FDA onayı almak için dahili son teslim tarihlerini defalarca kaçırdığını söyledi. Reuters'in Ağustos ayında bildirdiğine göre Musk, Neuralink çalışanlarına yavaş ilerlemeleri konusunda hayal kırıklığını dile getirdikten sonra, bu yılın başlarında rakip Synchron ile potansiyel bir yatırım hakkında görüştü.

Synchron, cihazını ilk kez Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir hastaya implante ederek Temmuz ayında önemli bir dönüm noktasını geçti. 2021'de insan denemeleri için ABD düzenleyici izni aldı ve Avustralya'da dört kişi üzerinde yapılan çalışmaları tamamladı.

Son Haberler