En çok uydusu bulunan gezegende zirve değişti: İşte uydu sayısı en fazla olan gezegen!

En çok uydusu bulunan gezegende zirve değişti: İşte uydu sayısı en fazla olan gezegen!
Gökbilimciler, Satürn gezegeninde 62 adet yeni uydu keşfetti. Böylece Satürn, Güneş Sistemi'ndeki en çok uyduya sahip gezegen olarak kayıtlara geçti.

Güneş Sistemi, bilinen ve bilinmeyen onlarca gezegeni içerisinde barındırıyor. Gökbilimciler evrenin derinliklerinde her geçen gün yeni bir keşfe imza atarken, yakın zamanda Satürn'ün 62 yeni uydusu daha keşfedildi.

British Columbia Üniversitesi'nden bir ekip, yakın zamanlı çalışmasını paylaşarak Satürn yörüngesinde 62 yeni uydu tespit ettiklerini duyurdu.

TOPLAM UYDU SAYISI 145 OLDU

Bu keşif, Satürn'ün Güneş Sistemi'ndeki en fazla uydusu olan gezegen unvanını yeniden kazanmasını sağladı. Daha önce bu unvan Jüpiter'e aitti. Jüpiter'in 92 uydusu bulunuyordu. Ancak Satürn'ün yeni keşfedilen uydularıyla birlikte toplam uydu sayısı 145'e yükseldi ve yeniden zirvenin sahibi oldu.

Peki, bu yeni uydular nasıl bulundu? Araştırmacılar, daha önce Satürn üzerinde kullanılmayan bir yöntemle gözlem yaptılar. Bu yöntem, "shift and stack" (kaydır ve yığ) adı verilen bir hizalama tekniğiydi. Bu teknikte, gözlemde elde edilen tüm fotoğraflar, belirlenen bir yol üzerine hizalananır. Bu sayede, daha önce fark edilmeyen küçük cisimler ortaya çıkar.

Bu teknikte kullanılan fotoğraflar ise 2019-2021 yılları arasında Kanada-Fransa-Hawaii Teleskobu tarafından çekilen görüntülerdi. Üç saatlik zaman dilimini kapsayan ve yol üzerine hizalanan görüntüler sonucunda, çapı 2,5 kilometre kadar küçük olan cisimler de gözlemlendi.

luas-saturno01.jpg

Diğer yandan yeni keşfedilen uyduların büyük bir kısmı Satürn'ün etrafında ters yönde dönüyor. Bu da onların eski kuyruklu yıldızlardan veya asteroitlerden oluştuğunu düşündürüyor. Ayrıca bu uyduların bazıları, daha önce bilinen uydularla aynı gruplara ait görünüyor.

Satürn'ün yeni uydularının keşfi, gezegenin ve Güneş Sistemi'nin oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayabilir. Ayrıca bu uyduların yaşam izleri taşıyıp taşımadığı da merak konusu. Bilim insanları, bu soruların cevaplarını bulmak için daha fazla gözlem yapmayı planlıyorlar.

Satürn'ün uydu sayısına ilişkin açıklamalarda bulunan UBC'den ekip üyesi Brett Gladman, şu ifadeleri kullandı:

'Modern teleskopların sınırına doğru ilerledikçe, Satürn'ün etrafında retrograd yörüngede bulunan orta büyüklükteki bir uydunun yaklaşık 100 milyon yıl önce parçalandığına dair giderek daha fazla kanıt buluyoruz.

Kaynak: pplware
Derleme: Veteknoloji.net

Son Haberler