Esansiyel bakır bağlayıcı protein de kanser hücresinin yayılmasını kolaylaştırır, araştırmayı bulur

Esansiyel bakır bağlayıcı protein de kanser hücresinin yayılmasını kolaylaştırır, araştırmayı bulur
Chalmers araştırması tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, kanser hücrelerinin, insan vücudunda gelişmek ve yayılmak için bakır iyonlarını bağlayan proteinlere ihtiyaç duyduğunu buldu.

Bir Chalmers araştırma ekibi, bakır iyonlarını bağlayan proteinlerin kanser hücresi büyümesi ve vücuda yayılması için gerekli olduğunu buldu. Ayrıca, proteinler arasındaki etkileşimler ve kanserle ilgili proteinlerdeki metallere nasıl bağlandıkları konusunda olası yeni terapötik hedefler keşfetti.

İnsan hücreleri, gerekli biyolojik işlemleri gerçekleştirmek için eser miktarda bakır elementine ihtiyaç duyar. Araştırmacılar, kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelerden daha fazla bakır gerektirdiği sonucuna varmışlardır. Ayrıca, bakır seviyeleri yükseldikçe, daha fazla bakır bağlayıcı protein aktif hale gelir.

İsveç, Chalmers Teknoloji Üniversitesi'nde Kimyasal Biyoloji Profesörü olan Pernilla Wittung-Stafshede, "Bu nedenle, bu proteinler, kanserin gelişimini anlamak söz konusu olduğunda çalışmak çok önemlidir ve onlar hakkında daha derin bilgi, tedavi için yeni hedeflere yol açabilir. hastalık,"

Kansere bağlı ölümlerin çoğu, karaciğer veya akciğerler gibi vücudun birçok yerinde oluşan metastazlardan veya ikincil tümörlerden kaynaklanır. Memo1, kanser hücrelerinin büyümek ve vücutta yayılmak için kullandıkları sinyal sistemlerinin bir parçası olan bir proteindir.

Önceki araştırmacılar, meme kanseri hücrelerinde Memo1 geninin etkisizleştirilmesinin metastaz oluşturma yeteneklerini azalttığını göstermişti.

Araştırmacılar, bakır ve Memo arasındaki ilişkiyi bilmekle ilgilendiler. Bir dizi test tüpü deneyi kullanarak Memo1 proteininin bakır iyonlarını bağlama yeteneğini araştırdılar. Proteinin yalnızca indirgenmiş haliyle bakırı bağladığını keşfettiler. Bu önemli bir bulgu çünkü vücut tarafından ihtiyaç duyulmasına rağmen indirgenmiş bakır, hücrelere zarar veren ve hatta onları öldüren redoks olaylarına katkıda bulunuyor. Memo1'in bakır ile etkileşime girdiğinde zararlı redoks reaksiyonlarını önlediğini buldular.

"Test tüplerinde Memo1 ve Atox1 proteinleri arasında bakır iyonlarının nasıl transfer olabildiğini gördük ve meme kanseri hücrelerine baktığımızda iki proteinin uzayda birbirine yakın olduğunu gördük. Buradan yola çıkarak değişimin gerçekleştiği sonucuna varıyoruz. Bu proteinler arasındaki bakır, kanser hücrelerinde olduğu kadar test tüplerinde de yer alabilir ve bu nedenle biyolojik olarak anlamlı olabilir."

Pernilla Wittung-Stafshede araştırmanın bulgularından bahsederken, "Test tüplerinde Memo1 ve Atox1 proteinleri arasında bakır iyonlarının nasıl transfer olabildiğini gördük ve meme kanseri hücrelerinde baktığımızda iki proteinin birbirine yakın olduğunu gördük. Buna dayanarak, bu proteinler arasındaki bakır alışverişinin hem kanser hücrelerinde hem de test tüplerinde gerçekleşebileceği ve dolayısıyla biyolojik olarak anlamlı olabileceği sonucuna vardık."

"Bakır bağlayıcı proteinlerin kanser hücrelerindeki rolüne ilişkin temel bilgilerimizi genişlettiğimizde, yeni tedavilere de kapı açmış oluyoruz" diye ekledi.

Son Haberler