Hindistan yapımı SARAS teleskopu, evrenin ilk yıldızları ve galaksileri hakkında ipuçları veriyor

Hindistan yapımı SARAS teleskopu, evrenin ilk yıldızları ve galaksileri hakkında ipuçları veriyor
Bilim adamları, Büyük Patlama'dan sadece 200 milyon yıl sonra geriye dönüp o dönemdeki galaksilerin özelliklerine dair yeni bilgiler sağlayabildiler.

Hindistan'ın SARAS radyo teleskopu, bilim adamlarının Kozmik Şafak olarak bilinen Büyük Patlama'dan 200 milyon yıl sonra oluşan en eski radyo ışıklı galaksilerin özelliklerini belirlemelerine yardımcı oldu.

Uluslararası bir grup bilim insanı tarafından Nature Astronomy'de yayınlanan bulgular, genellikle süper kütleli karadeliklerden güç alan, radyo gürültülü en erken galaksilerin özelliklerine dair bir fikir veriyor.

Aralarında Bengaluru merkezli Raman Araştırma Enstitüsü'nden (RRI) Saurabh Singh'in de bulunduğu bir bilim insanı ekibi, radyo dalga boylarında parlak olan birinci nesil gökadaların enerji çıkışını, parlaklığını ve kütlelerini tahmin etti.

RRI'de yerli olarak tasarlanıp inşa edilen arka plan Radyo Spektrumu 3 (SARAS) teleskobunun Şekilli Anten ölçümü, 2020'nin başlarında Karnataka'nın kuzeyindeki Dandiganahalli Gölü ve Sharavati durgun suları üzerinde konuşlandırıldı.

Bilim adamları, Big Bang'den sadece 200 milyon yıl sonra geriye dönüp o dönemdeki galaksilerin özelliklerine dair yeni bilgiler sağlayabildiler.

RRI'nin yanı sıra Avustralya'daki Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization'dan (CSIRO) araştırmacılar, Cambridge Üniversitesi ve Tel Aviv Üniversitesi'ndeki işbirlikçilerle birlikte birinci neslin enerji çıkışını, parlaklığını ve kütlelerini tahmin etmek için çalışmaya katıldılar. radyo dalga boylarında parlak olan galaksilerin.

Bilim adamları, galaksilerin içindeki ve çevresindeki hidrojen atomlarından yaklaşık 1420 MHz frekansta yayılan radyasyon gözlemlediler.

Radyasyon, uzay ve zamanda bize doğru yol alırken evrenin genişlemesiyle gerilir ve FM ve TV yayınları tarafından da kullanılan 50-200 MHz'lik daha düşük frekanslı radyo bantlarında Dünya'ya ulaşır.

Kozmik sinyal son derece zayıf, kendi Galaksimizden gelen daha parlak radyasyon ve insan yapımı karasal girişim sıralarında gömülü, bu da tespitini astronomlar için bir zorluk haline getiriyor.

Bilim adamları, erken evrenden bu çizginin tespit edilememesinin bile, gökbilimcilerin olağanüstü bir hassasiyete ulaşarak ilk galaksilerin özelliklerini incelemelerine nasıl izin verebileceğini açıkladılar.

Ravi, "SARAS 3 teleskobundan elde edilen sonuçlar, ortalama 21 santimetrelik çizginin radyo gözlemlerinin, genellikle süper kütleli kara deliklerle çalışan en eski radyo gürültülü gökadaların özelliklerine ilişkin bir fikir sağlayabildiği ilk kez oldu" dedi. Subrahmanyan, eski RRI direktörü ve şu anda Space & Astronomy CSIRO, Avustralya'da.

Son Haberler