Hindistan'ın uzay düzenleyicisi, 1. özel roket Vikram-S'nin fırlatılmasına izin verdi

Hindistan'ın uzay düzenleyicisi, 1. özel roket Vikram-S'nin fırlatılmasına izin verdi
Skyroot Aerospace'in lansmanı, Başbakan'ın Hindistan uzay sektörünü özel katılım için açmasının ardından, Hindistan Uzay Araştırmalarında yeni bir kilometre taşı olacak.

Hindistan'ın uzay düzenleyicisi Hindistan Ulusal Uzay Promosyon ve Yetkilendirme Merkezi'nin (IN-SPACe) Skyroot tarafından geliştirilen yörünge altı bir uzay aracı olan ilk özel sektör roketi Vikram-S'nin fırlatılmasına izin vermesiyle, Çarşamba günü Hindistan'da özel uzay araştırmaları yeni bir ivme kazandı. 18 Kasım'da havacılık.

"Hindistan Ulusal Uzay Teşvik ve Yetkilendirme Merkezi (IN-SPACe), özel bir Hint uzay şirketi Skyroot Aerospace'in Vikram-S yörünge altı aracını 18 Kasım 2022'de sabah 11:00 ile 12:00 arasında sondaj roketinden uçurmak için ilk kez fırlatmasına izin verdi. Uzay düzenleyici IN-SPACe, ISRO'nun Satish Dhawan Uzay Merkezi kompleksi," dedi.

Skyroot Aerospace'in lansmanı, Başbakan Narendra Modi'nin Hindistan uzay sektörünü özel katılım için açmasının ardından, Hindistan Uzay Araştırmalarında yeni bir kilometre taşı olacak. Bilim ve Teknoloji Bakanı Jitendra Singh, şirketin roketlerin fırlatılması için ISRO ile MoU imzalayan ilk girişim olduğunu söyledi.

Şirket, "İşte burada! Önemli gün için hazırlanırken Sriharikota'daki roket entegrasyon tesisinde Vikram-S'mize bir göz atın. Hava, 18 Kasım 11:30'daki fırlatma için harika görünüyor" diye tweet attı.

Vikram-S, yaklaşık 550 kilogram kütleye sahip, tek kademeli, spin stabilize katı yakıtlı roket ile geliştirildi.

Cuma günkü fırlatma sırasında, Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı (Bağımsız Ücret), Jitendra Singh de uzay aracının fırlatılmasına tanık olmak için Sriharikota'da bulunacak. Fırlatmanın toplam süresi 300 saniye olacak ve bu süre zarfında roket maksimum irtifa olan 101 km'ye ulaşacak ve denize sıçrayacak.

Birlik Bakanı ayrıca, uzay sektörünün, uzay enkazı yönetimi, nano-uydu, fırlatma aracı, yer sistemleri ve araştırma alanlarında çalışan 102 yeni şirketle, Hindistan'daki girişimlerin potansiyelini ortaya çıkardığını da bildirdi.

Vikram-S'nin ilk lansman tarihi 15 Kasım olarak planlanıyordu ancak şirket, kötü hava koşulları nedeniyle lansmanı 18 Kasım'a erteleme kararı aldı.

PTI'dan gelen girdilerle

Son Haberler