'İç mekan havalandırması' Covid-19 bulaşmasını azaltabilir: Çalışma

'İç mekan havalandırması' Covid-19 bulaşmasını azaltabilir: Çalışma
MIT araştırma ekibi, iç mekandaki bağıl nemin yaklaşık %40 ila %60'ının nispeten daha düşük Covid-19 enfeksiyon ve ölüm oranlarıyla ilişkili olduğunu, bu aralığın dışındaki iç mekan koşullarının ise daha kötü Covid-19 sonuçlarıyla ilişkili olduğunu bildirdi.

Yeni bir çalışma, Covid-19 bulaşmasının yayılmasını önlemek için etkili iç mekan havalandırmasının gerekli olduğunu ortaya koydu. MIT araştırmacıları kısa bir süre önce, iç mekandaki bağıl nemin virüsün yayılma kabiliyetini de etkileyebileceğini keşfetti. ANI haber ajansına göre, çalışma Journal of the Royal Society Interface'de yayınlandı.

MIT araştırma ekibi, iç mekandaki bağıl nemin yaklaşık %40 ila %60'ının nispeten daha düşük Covid-19 enfeksiyon ve ölüm oranlarıyla ilişkili olduğunu, bu aralığın dışındaki iç mekan koşullarının ise daha kötü Covid-19 sonuçlarıyla ilişkili olduğunu bildirdi.

Bu bulgular, ekibin Ocak 2020'den Ağustos 2020'ye kadar 121 ülkeden meteorolojik ölçümlerle birleştirilen Covid-19 verileri analizine dayanıyor.

Harvard-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Programında tıp mühendisliği ve medikal fizik alanında doktora öğrencisi ve baş yazar olan Connor Verheyen, "Bu ara iç mekan bağıl nemin potansiyel olarak koruyucu bir etkisi var" dedi.

MIT Hastalık Bulaşma Laboratuvarı Akışkan Dinamiği direktörü ve İnşaat ve Çevre Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinde ve Tıp Mühendisliği ve Bilim Enstitüsü'nde doçent olan ortak yazar Lydia Bourouiba, "İç mekan havalandırması hala kritik öneme sahip" diyor. MİT.

ANI raporlarına göre Bourouiba, "Ancak, bu tatlı noktada yüzde 40 ila 60'lık bir iç mekan bağıl nemini korumanın, azalan Covid-19 vakaları ve ölümleriyle ilişkili olduğunu bulduk."

Nemi izlemek için araştırmacılar, aşılanmış popülasyonların iç mekan nemi gibi diğer herhangi bir faktörün etkisini gizleyeceği gerekçesiyle, aşıların henüz mevcut olmadığı Covid-19 salgınının erken dönemine odaklandılar.

Ekip, Ocak 2020'den Ağustos 2020'ye kadar vaka sayıları ve bildirilen ölümler dahil küresel Covid-19 verilerini topladı ve bu ülkelerde en az bir salgının meydana geldiğini gösteren en az 50 ölümün olduğu ülkeleri belirledi.

Toplamda, Covid-19 salgınlarının meydana geldiği 121 ülkeye odaklandılar. ANI raporlarına göre, her ülke için izolasyon, karantina ve test önlemleri gibi yerel Covid-19 ile ilgili politikaları ve bunların Covid-19 sonuçlarıyla istatistiksel ilişkisini de izlediler.

Ekip, bir ülkenin dış mekan bağıl nemini hesaplamak için meteorolojik verileri kullandı. Daha sonra, dış ortamdaki bağıl neme ve insan konforu için sıcaklık aralıklarına ilişkin yönergelere dayalı olarak ortalama iç ortam bağıl nemini tahmin ettiler.

Ayrıca, ortalama olarak, çoğu popülasyonun iç mekanları rahat sıcaklıklara ısıtmak için araçlara sahip olduğunu varsaydılar. Son olarak, tahmin yaklaşımlarını doğrulamak için kullandıkları deneysel verileri de topladılar.

İç ortamdaki bağıl nemin Covid-19 sonuçlarını nasıl etkilediği hâlâ net değil. Ekibin takip çalışmaları, patojenlerin hem çok kuru hem de çok nemli koşullarda solunum damlacıklarında daha uzun süre hayatta kalabileceğini gösteriyor.

(ANI girişleriyle)

Son Haberler