ICMR, 1. dang humması aşısının 3. faz denemeleri için onay istiyor

ICMR, 1. dang humması aşısının 3. faz denemeleri için onay istiyor
DCGI'dan Kızılderili aşısına bir onay verilmesi, şu anda semptomları nedeniyle tedavi edilen hastalarla, özel bir tedavisi olmayan dang hummasına karşı küresel mücadeleye yardımcı olabilir.

YENİ DELHİ : Dang hummasına karşı ilk etkili aşıyı geliştirmeyi amaçlayan Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi (ICMR), ilaç üreticileriyle birlikte geliştirdiği bir aşı adayının 3. aşama denemeleri için Hindistan Genel İlaç Denetleyicisi'nin (DCGI'ler) onayını istedi. Serum Enstitüsü ve Panacea Biotec.

Hindistan, 86 ölüm ve 100.000'den fazla vaka ile bir dang salgını altında sarsılıyor.

Fransa'nın geliştirdiği bir aşı, güvenlik nedeniyle henüz Hindistan dahil birçok ülkeden onay almış durumda.

DCGI'dan Kızılderili aşısına bir onay verilmesi, şu anda semptomları nedeniyle tedavi edilen hastalarda özel bir tedavisi olmayan dang hummasına karşı küresel mücadeleye yardımcı olabilir.

"DCGI'ye faz 3 protokolünü sunduk. Şu anda Panacea Biotec ile ilerleme kaydediyoruz. Ne kadar sürede başlayacağımız onaylara bağlı. Hindistan Serum Enstitüsü biraz sonra gelecek çünkü faza geçmeden önce bazı ek çalışmalar yapıyorlar. 3," dedi konunun farkında olan bir ICMR bilim adamı.

Kişi, "Serum Enstitüsü, biz 3. aşama klinik deney sürecini başlatmadan önce bazı test serileri geliştirme sürecindedir" dedi.

Sağlık bakanlığı, Hindistan Serum Enstitüsü ve Panacea Biotech'e gönderilen sorgular herhangi bir yanıta yol açmadı.

Dang virüsünün dört türü vardır: Klasik dang hummasına neden olan DENV-1, şoklu hemorajik ateşle sonuçlanan DENV-2, şoksuz ateşe neden olan DENV-3 ve şok veya derin şok olmaksızın ateşe neden olan DENV-4. Bilim adamları, doğası gereği daha öldürücü olan DENV-2'nin bu yıl dolaşımda olduğunu söylüyor.

En kötü etkilenen eyaletler/UT'ler Kerala, Haryana, Jammu ve Keşmir, Bihar, Delhi, Rajasthan, Gujarat ve Karnataka'dır.

Takeda farmasötikleri Çarşamba günü, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin Japon firması tarafından geliştirilen bir dang aşısı adayı olan TAK-003 için Biyolojik Lisans Başvurusunu (BLA) kabul ettiğini ve öncelikli inceleme izni verdiğini söyledi.

Son Haberler