İngiltere'deki COVID test laboratuvarındaki hatalar 20 kişinin ölümüne yol açmış olabilir

İngiltere'deki COVID test laboratuvarındaki hatalar 20 kişinin ölümüne yol açmış olabilir
Bir test laboratuvarında yapılan ve on binlerce pozitif COVID-19 vakasının negatif olarak raporlanmasına neden olan hatalar nedeniyle yirmi kişi ölmüş olabilir.

İngiltere'nin halk sağlığı acil durumlarına müdahale etmekten sorumlu devlet kurumu, bir test laboratuvarındaki hataların negatif olarak bildirilen on binlerce pozitif COVID-19 vakasıyla sonuçlandığını ve 20 kişinin ölümüne yol açmış olabileceğini söyledi.

İngiltere, pandeminin 2020'de başlamasından bu yana 177.000'den fazla ölümle dünyadaki en yüksek koronavirüs ölüm ücretlerinden birine sahip.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı tarafından yapılan bir soruşturma, İngiltere'nin merkezindeki Immensa laboratuvarının, geçen yıl 2 Eylül ile 12 Ekim arasında pozitif olması gerekirken yaklaşık 39.000 testi yanlış olarak negatif olarak bildirdiği ortaya çıktı.

UKHSA direktörü ve baş araştırmacı Richard Gleave, "Bu soruşturma boyunca, bu süre zarfında dalgalanma testi sağlayan özel laboratuvarların sözleşmelerini denetlemek için yürürlükte olan düzenlemeleri dikkatlice inceledik" dedi.

"Görüşümüze göre, NHS Test and Trace'in özel laboratuvarda ortaya çıkan bu hatayı önlemek için farklı şekilde yapabileceği tek bir işlem yoktu. Ancak raporumuz, hem bu tür olayların tekrarlanma riskini azaltmak için net öneriler ortaya koyuyor. "

Son Haberler